PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
IMPERATIVE
Local Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
1p nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
21 kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
2p kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
3p kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
4 kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
1p niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
21 kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
2p kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
3p wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
4 wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
1p nika-ispîhtisînân
21 kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
2p kika-ispîhtisînâwâw
3p ka-ispîhtisîwak
4 ka-ispîhtisîyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
2s ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
3s ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
1p ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
21 ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
2p ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
3p ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
4 ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
1p ispîhtisîyâhki
21 ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
2p ispîhtisîyêko
3p ispîhtisîtwâwi
4 ispîhtisîyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
I nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
you (one) kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
s/he ispîhtisîw ê-ispîhtisît
we nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
you and we kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
you (all) kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
they ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
someone ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
I nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
you (one) kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
s/he kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
we nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
you and we kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
you (all) kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
they kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
s/he/they (further) kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
I niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
you (one) kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
s/he wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
we niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
you and we kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
you (all) kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
they wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
s/he/they (further) wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
I nika-ispîhtisîn
you (one) kika-ispîhtisîn
s/he ka-ispîhtisîw
we nika-ispîhtisînân
you and we kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
you (all) kika-ispîhtisînâwâw
they ka-ispîhtisîwak
s/he/they (further) ka-ispîhtisîyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
I ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
you (one) ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
s/he ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
we ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
you and we ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
you (all) ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
they ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
FUTURE CONDITIONAL
I ispîhtisîyâni
you (one) ispîhtisîyani
s/he ispîhtisîci
we ispîhtisîyâhki
you and we ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
you (all) ispîhtisîyêko
they ispîhtisîtwâwi
s/he/they (further) ispîhtisîyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
you (one) ispîhtisî ispîhtisîhkan
you and we ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
you (all) ispîhtisîk ispîhtisîhkêk

ispîhtisîw (Verb, VAI)

  • nêhiyawêwin : itwêwina / Cree : Words
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
IMPERATIVE
Local Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
1p nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
21 kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
2p kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
3p kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
4 kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
1p niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
21 kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
2p kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
3p wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
4 wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
1p nika-ispîhtisînân
21 kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
2p kika-ispîhtisînâwâw
3p ka-ispîhtisîwak
4 ka-ispîhtisîyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
2s ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
3s ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
1p ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
21 ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
2p ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
3p ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
4 ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
1p ispîhtisîyâhki
21 ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
2p ispîhtisîyêko
3p ispîhtisîtwâwi
4 ispîhtisîyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
I nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
you (one) kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
s/he ispîhtisîw ê-ispîhtisît
we nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
you and we kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
you (all) kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
they ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
someone ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
I nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
you (one) kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
s/he kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
we nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
you and we kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
you (all) kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
they kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
s/he/they (further) kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
I niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
you (one) kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
s/he wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
we niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
you and we kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
you (all) kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
they wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
s/he/they (further) wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
I nika-ispîhtisîn
you (one) kika-ispîhtisîn
s/he ka-ispîhtisîw
we nika-ispîhtisînân
you and we kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
you (all) kika-ispîhtisînâwâw
they ka-ispîhtisîwak
s/he/they (further) ka-ispîhtisîyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
I ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
you (one) ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
s/he ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
we ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
you and we ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
you (all) ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
they ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
FUTURE CONDITIONAL
I ispîhtisîyâni
you (one) ispîhtisîyani
s/he ispîhtisîci
we ispîhtisîyâhki
you and we ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
you (all) ispîhtisîyêko
they ispîhtisîtwâwi
s/he/they (further) ispîhtisîyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
you (one) ispîhtisî ispîhtisîhkan
you and we ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
you (all) ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
ispîhtisîw
  • ← √ispîhtisî- +  Verb +  Animate Intransitive +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular
  • masinahikêwina →

More information about this word

  • ← Verb +  Animate Intransitive +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular
  • masinahikêwina →