PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
3p kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
4s kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
4p kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
3p wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
4s wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
4p wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâcikâtêw
3p ka-kâcikâtêwa
4s ka-kâcikâtêyiw
4p ka-kâcikâtêyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
3p kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
4s kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
4p kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
3p wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
4s wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
4p wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâcikâtêw
3p ka-kâcikâtêwa
4s ka-kâcikâtêyiw
4p ka-kâcikâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-kâcikâtêk ta-kâcikâtêk
3p ka-kâcikâtêki ta-kâcikâtêki
4s ka-kâcikâtêyik ta-kâcikâtêyik
4p ka-kâcikâtêyiki ta-kâcikâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s kâcikâtêki
3p kâcikâtêkwâwi
4s kâcikâtêyiki
4p kâcikâtêyikwâwi

kâcikâtêw (Verb, VII)

  • nêhiyawêwin : itwêwina / Cree : Words
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
3p kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
4s kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
4p kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
3p wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
4s wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
4p wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâcikâtêw
3p ka-kâcikâtêwa
4s ka-kâcikâtêyiw
4p ka-kâcikâtêyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
3p kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
4s kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
4p kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
3p wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
4s wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
4p wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâcikâtêw
3p ka-kâcikâtêwa
4s ka-kâcikâtêyiw
4p ka-kâcikâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-kâcikâtêk ta-kâcikâtêk
3p ka-kâcikâtêki ta-kâcikâtêki
4s ka-kâcikâtêyik ta-kâcikâtêyik
4p ka-kâcikâtêyiki ta-kâcikâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s kâcikâtêki
3p kâcikâtêkwâwi
4s kâcikâtêyiki
4p kâcikâtêyikwâwi
kâcikâtêw
  • ← √kâcikâtê- +  Verb +  Inanimate Intransitive +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular
  • masinahikêwina →

PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
3p kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
4s kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
4p kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
3p wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
4s wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
4p wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâtêw
3p ka-kâtêwa
4s ka-kâtêyiw
4p ka-kâtêyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
3p kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
4s kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
4p kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
3p wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
4s wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
4p wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâtêw
3p ka-kâtêwa
4s ka-kâtêyiw
4p ka-kâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-kâtêk ta-kâtêk
3p ka-kâtêki ta-kâtêki
4s ka-kâtêyik ta-kâtêyik
4p ka-kâtêyiki ta-kâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s kâtêki
3p kâtêkwâwi
4s kâtêyiki
4p kâtêyikwâwi

kâtêw (Verb, VII)

  • nêhiyawêwin : itwêwina / Cree : Words
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
3p kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
4s kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
4p kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
3p wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
4s wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
4p wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâtêw
3p ka-kâtêwa
4s ka-kâtêyiw
4p ka-kâtêyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
3p kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
4s kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
4p kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
3p wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
4s wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
4p wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâtêw
3p ka-kâtêwa
4s ka-kâtêyiw
4p ka-kâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-kâtêk ta-kâtêk
3p ka-kâtêki ta-kâtêki
4s ka-kâtêyik ta-kâtêyik
4p ka-kâtêyiki ta-kâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s kâtêki
3p kâtêkwâwi
4s kâtêyiki
4p kâtêyikwâwi
ka-kî-kâtêw
  • ← √kâtê- +  Preverb: ka-kî- +  Verb +  Transitive Animate +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular +  Goal: 3rd Person Singular/Plural (Obviative) +  (Non-standard orthography)
  • masinahikêwina →
ka-kî-kâtêw
  • ← √kâtê- +  Preverb: ka-kî- +  Verb +  Inanimate Intransitive +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular +  (Non-standard orthography)
  • masinahikêwina →

PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kikâsin ê-kâsiyan
1s → 2s kikâtitin ê-kâtitân
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s nikâtâw ê-kâtak
2s → 3s kikâtâw ê-kâtat
3s → 1s nikâtik ê-kâsit
3s → 2s kikâtik ê-kâtisk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 kâtêw ê-kâtât
4 → 3s kâtik
kâtikow
ê-kâtikot
IMPERATIVE
Immediate
2s → 1s kâsin
2s → 3s kâs
PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kikâsin ê-kâsiyan
2s → 1p kikâsinân ê-kâsiyâhk
2p → 1s kikâsinâwâw ê-kâsiyêk
2p → 1p kikâsinân ê-kâsiyâhk
1s → 2s kikâtitin ê-kâtitân
1s → 2p kikâtitinâwâw ê-kâtitakok
1p → 2s kikâtitinân ê-kâtitâhk
1p → 2p kikâtitinân ê-kâtitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s nikâtâw ê-kâtak
2s → 3s kikâtâw ê-kâtat
1p → 3s nikâtânân ê-kâtâyâhk
21 → 3s kikâtânaw ê-kâtâyahk
2p → 3s kikâtâwâw ê-kâtâyêk
1s → 3p nikâtâwak ê-kâtakik
2s → 3p kikâtâwak ê-kâtacik
1p → 3p nikâtânânak ê-kâtâyâhkik
21 → 3p kikâtânawak ê-kâtâyahkok
2p → 3p kikâtâwâwak ê-kâtâyêkok
1s → 4 nikâtimâwa ê-kâtimak
2s → 4 kikâtimâwa ê-kâtimat
1p → 4 nikâtimânâna ê-kâtimâyâhk
21 → 4 kikâtimânawa ê-kâtimâyahk
2p → 4 kikâtimâwâwa ê-kâtimâyêk
3s → 1s nikâtik ê-kâsit
3s → 2s kikâtik ê-kâtisk
3s → 1p nikâtikonân ê-kâtikoyâhk
3s → 21 kikâtikonaw ê-kâtikoyahk
3s → 2p kikâtikowâw ê-kâtikoyêk
3p → 1s nikâtikwak
nikâtikowak
ê-kâsicik
3p → 2s kikâtikwak
kikâtikowak
ê-kâtiskik
3p → 1p nikâtikonânak ê-kâtikoyâhkik
3p → 21 kikâtikonawak ê-kâtikoyahkok
3p → 2p kikâtikowâwak ê-kâtikoyêkok
4 → 1s nikâtikoyiwa ê-kâtimit
4 → 2s kikâtikoyiwa ê-kâtimisk
4 → 1p nikâtikonâna ê-kâtikoyâhk
4 → 21 kikâtikonawa ê-kâtikoyahk
4 → 2p kikâtikowâwa ê-kâtikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 kâtêw ê-kâtât
3p → 4 kâtêwak ê-kâtâcik
4 → 5 kâtêyiwa ê-kâtâyit
4 → 3s kâtik
kâtikow
ê-kâtikot
4 → 3p kâtikwak
kâtikowak
ê-kâtikocik
5 → 4 kâtikoyiwa ê-kâtikoyit
Unspecified actor Independent Conjunct
X → 1s nikâtikawin ê-kâtikawiyân
X → 2s kikâtikawin ê-kâtikawiyan
X → 3s kâtâw ê-kâtiht
X → 4 kâtâyiwa ê-kâtimiht
X → 1p nikâtikawinân ê-kâtikawiyâhk
X → 21 kikâtikawinaw
kikâtikawinânaw
ê-kâtikawiyahk
X → 2p kikâtikawinâwâw ê-kâtikawiyêk
X → 3p kâtâwak ê-kâtikawiyêk
PAST TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s kikî-kâsin ê-kî-kâsiyan
1s → 2s kikî-kâtitin ê-kî-kâtitân
3s → 4 kî-kâtêw ê-kî-kâtât
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s kiwî-kâsin ê-wî-kâsiyan
1s → 2s kiwî-kâtitin ê-wî-kâtitân
3s → 4 wî-kâtêw ê-wî-kâtât
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
2s → 1s kika-kâsin
1s → 2s kika-kâtitin
3s → 4 ka-kâtêw
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
2s → 1s ka-kâsiyan ta-kâsiyan
1s → 2s ka-kâtitân ta-kâtitân
3s → 4 ka-kâtât ta-kâtât
FUTURE CONDITIONAL
2s → 1s kâsiyani
1s → 2s kâtitâni
3s → 4 kâtâci
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s → 1s kâsin kâsîhkan
2s → 3s kâs kâtâhkan
PRESENT TENSE
Speech act participants Independent Conjunct
2s → 1s kikâsin ê-kâsiyan
2s → 1p kikâsinân ê-kâsiyâhk
2p → 1s kikâsinâwâw ê-kâsiyêk
2p → 1p kikâsinân ê-kâsiyâhk
1s → 2s kikâtitin ê-kâtitân
1s → 2p kikâtitinâwâw ê-kâtitakok
1p → 2s kikâtitinân ê-kâtitâhk
1p → 2p kikâtitinân ê-kâtitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s nikâtâw ê-kâtak
2s → 3s kikâtâw ê-kâtat
1p → 3s nikâtânân ê-kâtâyâhk
21 → 3s kikâtânaw ê-kâtâyahk
2p → 3s kikâtâwâw ê-kâtâyêk
1s → 3p nikâtâwak ê-kâtakik
2s → 3p kikâtâwak ê-kâtacik
1p → 3p nikâtânânak ê-kâtâyâhkik
21 → 3p kikâtânawak ê-kâtâyahkok
2p → 3p kikâtâwâwak ê-kâtâyêkok
1s → 4 nikâtimâwa ê-kâtimak
2s → 4 kikâtimâwa ê-kâtimat
1p → 4 nikâtimânâna ê-kâtimâyâhk
21 → 4 kikâtimânawa ê-kâtimâyahk
2p → 4 kikâtimâwâwa ê-kâtimâyêk
3s → 1s nikâtik ê-kâsit
3s → 2s kikâtik ê-kâtisk
3s → 1p nikâtikonân ê-kâtikoyâhk
3s → 21 kikâtikonaw ê-kâtikoyahk
3s → 2p kikâtikowâw ê-kâtikoyêk
3p → 1s nikâtikwak
nikâtikowak
ê-kâsicik
3p → 2s kikâtikwak
kikâtikowak
ê-kâtiskik
3p → 1p nikâtikonânak ê-kâtikoyâhkik
3p → 21 kikâtikonawak ê-kâtikoyahkok
3s → 2p kikâtikowâwak ê-kâtikoyêkok
4 → 1s nikâtikoyiwa ê-kâtimit
4 → 2s kikâtikoyiwa ê-kâtimisk
4 → 1p nikâtikonâna ê-kâtikoyâhk
4 → 21 kikâtikonawa ê-kâtikoyahk
4 → 2p kikâtikowâwa ê-kâtikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 kâtêw ê-kâtât
3p → 4 kâtêwak ê-kâtâcik
4 → 5 kâtêyiwa ê-kâtâyit
4 → 3s kâtik
kâtikow
ê-kâtikot
4 → 3p kâtikwak
kâtikowak
ê-kâtikocik
5 → 4 kâtikoyiwa ê-kâtikoyit
Unspecified actor Independent Conjunct
X → 1s nikâtikawin ê-kâtikawiyân
X → 2s kikâtikawin ê-kâtikawiyan
X → 3s kâtâw ê-kâtiht
X → 4 kâtâyiwa ê-kâtimiht
X → 1p nikâtikawinân ê-kâtikawiyâhk
X → 21 kikâtikawinaw
kikâtikawinânaw
ê-kâtikawiyahk
X → 2p kikâtikawinâwâw ê-kâtikawiyêk
X → 3p kâtâwak ê-kâtihcik
Inanimate actor
PAST TENSE
Speech act participants Independent Conjunct
2s → 1s kikî-kâsin ê-kî-kâsiyan
2s → 1p kikî-kâsinân ê-kî-kâsiyâhk
2p → 1s kikî-kâsinâwâw ê-kî-kâsiyêk
2p → 1p kikî-kâsinân ê-kî-kâsiyâhk
1s → 2s kikî-kâtitin ê-kî-kâtitân
1s → 2p kikî-kâtitinâwâw ê-kî-kâtitakok
1p → 2s kikî-kâtitinân ê-kî-kâtitâhk
1p → 2p kikî-kâtitinân ê-kî-kâtitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s nikî-kâtâw ê-kî-kâtak
2s → 3s kikî-kâtâw ê-kî-kâtat
1p → 3s nikî-kâtânân ê-kî-kâtâyâhk
21 → 3s kikî-kâtânaw ê-kî-kâtâyahk
2p → 3s kikî-kâtâwâw ê-kî-kâtâyêk
1s → 3p nikî-kâtâwak ê-kî-kâtakik
2s → 3p kikî-kâtâwak ê-kî-kâtacik
1p → 3p nikî-kâtânânak ê-kî-kâtâyâhkik
21 → 3p kikî-kâtânawak ê-kî-kâtâyahkok
2p → 3p kikî-kâtâwâwak ê-kî-kâtâyêkok
1s → 4 nikî-kâtimâwa ê-kî-kâtimak
2s → 4 kikî-kâtimâwa ê-kî-kâtimat
1p → 4 nikî-kâtimânâna ê-kî-kâtimâyâhk
21 → 4 kikî-kâtimânawa ê-kî-kâtimâyahk
2p → 4 kikî-kâtimâwâwa ê-kî-kâtimâyêk
3s → 1s nikî-kâtik ê-kî-kâsit
3s → 2s kikî-kâtik ê-kî-kâtisk
3s → 1p nikî-kâtikonân ê-kî-kâtikoyâhk
3s → 21 kikî-kâtikonaw ê-kî-kâtikoyahk
3s → 2p kikî-kâtikowâw ê-kî-kâtikoyêk
3p → 1s nikî-kâtikwak
nikî-kâtikowak
ê-kî-kâsicik
3p → 2s kikî-kâtikwak
kikî-kâtikowak
ê-kî-kâtiskik
3p → 1p nikî-kâtikonâna