PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
3p kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
4s kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
4p kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
3p wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
4s wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
4p wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâcikâtêw
3p ka-kâcikâtêwa
4s ka-kâcikâtêyiw
4p ka-kâcikâtêyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
3p kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
4s kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
4p kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
3p wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
4s wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
4p wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâcikâtêw
3p ka-kâcikâtêwa
4s ka-kâcikâtêyiw
4p ka-kâcikâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-kâcikâtêk ta-kâcikâtêk
3p ka-kâcikâtêki ta-kâcikâtêki
4s ka-kâcikâtêyik ta-kâcikâtêyik
4p ka-kâcikâtêyiki ta-kâcikâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s kâcikâtêki
3p kâcikâtêkwâwi
4s kâcikâtêyiki
4p kâcikâtêyikwâwi
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
it kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
they kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
it (further) kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
they (further) kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
it kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
they kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
it (further) kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
they (further) kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
it wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
they wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
it (further) wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
they (further) wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
it ka-kâcikâtêw
they ka-kâcikâtêwa
it (further) ka-kâcikâtêyiw
they (further) ka-kâcikâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
it ka-kâcikâtêk ta-kâcikâtêk
they ka-kâcikâtêki ta-kâcikâtêki
it (further) ka-kâcikâtêyik ta-kâcikâtêyik
they (further) ka-kâcikâtêyiki ta-kâcikâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
it kâcikâtêki
they kâcikâtêkwâwi
it (further) kâcikâtêyiki
they (further) kâcikâtêyikwâwi

kâcikâtêw (Verb, VII)

PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
3p kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
4s kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
4p kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
3p wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
4s wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
4p wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâcikâtêw
3p ka-kâcikâtêwa
4s ka-kâcikâtêyiw
4p ka-kâcikâtêyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
3p kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
4s kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
4p kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
3p kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
4s kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
4p kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
3p wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
4s wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
4p wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâcikâtêw
3p ka-kâcikâtêwa
4s ka-kâcikâtêyiw
4p ka-kâcikâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-kâcikâtêk ta-kâcikâtêk
3p ka-kâcikâtêki ta-kâcikâtêki
4s ka-kâcikâtêyik ta-kâcikâtêyik
4p ka-kâcikâtêyiki ta-kâcikâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s kâcikâtêki
3p kâcikâtêkwâwi
4s kâcikâtêyiki
4p kâcikâtêyikwâwi
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
it kâcikâtêw ê-kâcikâtêk
they kâcikâtêwa ê-kâcikâtêki
it (further) kâcikâtêyiw ê-kâcikâtêyik
they (further) kâcikâtêyiwa ê-kâcikâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
it kî-kâcikâtêw ê-kî-kâcikâtêk
they kî-kâcikâtêwa ê-kî-kâcikâtêki
it (further) kî-kâcikâtêyiw ê-kî-kâcikâtêyik
they (further) kî-kâcikâtêyiwa ê-kî-kâcikâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
it wî-kâcikâtêw ê-wî-kâcikâtêk
they wî-kâcikâtêwa ê-wî-kâcikâtêki
it (further) wî-kâcikâtêyiw ê-wî-kâcikâtêyik
they (further) wî-kâcikâtêyiwa ê-wî-kâcikâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
it ka-kâcikâtêw
they ka-kâcikâtêwa
it (further) ka-kâcikâtêyiw
they (further) ka-kâcikâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
it ka-kâcikâtêk ta-kâcikâtêk
they ka-kâcikâtêki ta-kâcikâtêki
it (further) ka-kâcikâtêyik ta-kâcikâtêyik
they (further) ka-kâcikâtêyiki ta-kâcikâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
it kâcikâtêki
they kâcikâtêkwâwi
it (further) kâcikâtêyiki
they (further) kâcikâtêyikwâwi
kâcikâtêw
  • ← √kâcikâtê- +  Verb +  Inanimate Intransitive +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular
  • masinahikêwina →

PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
3p kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
4s kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
4p kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
3p wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
4s wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
4p wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâtêw
3p ka-kâtêwa
4s ka-kâtêyiw
4p ka-kâtêyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
3p kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
4s kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
4p kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
3p wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
4s wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
4p wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâtêw
3p ka-kâtêwa
4s ka-kâtêyiw
4p ka-kâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-kâtêk ta-kâtêk
3p ka-kâtêki ta-kâtêki
4s ka-kâtêyik ta-kâtêyik
4p ka-kâtêyiki ta-kâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s kâtêki
3p kâtêkwâwi
4s kâtêyiki
4p kâtêyikwâwi
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
it kâtêw ê-kâtêk
they kâtêwa ê-kâtêki
it (further) kâtêyiw ê-kâtêyik
they (further) kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
it kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
they kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
it (further) kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
they (further) kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
it wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
they wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
it (further) wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
they (further) wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
it ka-kâtêw
they ka-kâtêwa
it (further) ka-kâtêyiw
they (further) ka-kâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
it ka-kâtêk ta-kâtêk
they ka-kâtêki ta-kâtêki
it (further) ka-kâtêyik ta-kâtêyik
they (further) ka-kâtêyiki ta-kâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
it kâtêki
they kâtêkwâwi
it (further) kâtêyiki
they (further) kâtêyikwâwi

kâtêw (Verb, VII)

PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
3p kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
4s kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
4p kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
3p wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
4s wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
4p wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâtêw
3p ka-kâtêwa
4s ka-kâtêyiw
4p ka-kâtêyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s kâtêw ê-kâtêk
3p kâtêwa ê-kâtêki
4s kâtêyiw ê-kâtêyik
4p kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
3p kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
4s kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
4p kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
3p wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
4s wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
4p wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-kâtêw
3p ka-kâtêwa
4s ka-kâtêyiw
4p ka-kâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-kâtêk ta-kâtêk
3p ka-kâtêki ta-kâtêki
4s ka-kâtêyik ta-kâtêyik
4p ka-kâtêyiki ta-kâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s kâtêki
3p kâtêkwâwi
4s kâtêyiki
4p kâtêyikwâwi
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
it kâtêw ê-kâtêk
they kâtêwa ê-kâtêki
it (further) kâtêyiw ê-kâtêyik
they (further) kâtêyiwa ê-kâtêyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
it kî-kâtêw ê-kî-kâtêk
they kî-kâtêwa ê-kî-kâtêki
it (further) kî-kâtêyiw ê-kî-kâtêyik
they (further) kî-kâtêyiwa ê-kî-kâtêyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
it wî-kâtêw ê-wî-kâtêk
they wî-kâtêwa ê-wî-kâtêki
it (further) wî-kâtêyiw ê-wî-kâtêyik
they (further) wî-kâtêyiwa ê-wî-kâtêyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
it ka-kâtêw
they ka-kâtêwa
it (further) ka-kâtêyiw
they (further) ka-kâtêyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
it ka-kâtêk ta-kâtêk
they ka-kâtêki ta-kâtêki
it (further) ka-kâtêyik ta-kâtêyik
they (further) ka-kâtêyiki ta-kâtêyiki
FUTURE CONDITIONAL
it kâtêki
they kâtêkwâwi
it (further) kâtêyiki
they (further) kâtêyikwâwi
ka-kî-kâtêw
  • ← √kâtê- +  Preverb: ka-kî- +  Verb +  Transitive Animate +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular +  Goal: 3rd Person Singular/Plural (Obviative) +  (Non-standard orthography)
  • masinahikêwina →
ka-kî-kâtêw
  • ← √kâtê- +  Preverb: ka-kî- +  Verb +  Inanimate Intransitive +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular +  (Non-standard orthography)
  • masinahikêwina →

PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kikâsin ê-kâsiyan
1s → 2s kikâtitin ê-kâtitân
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s nikâtâw ê-kâtak
2s → 3s kikâtâw ê-kâtat
3s → 1s nikâtik ê-kâsit
3s → 2s kikâtik ê-kâtisk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 kâtêw ê-kâtât
4 → 3s kâtik
kâtikow
ê-kâtikot
IMPERATIVE
Immediate
2s → 1s kâsin
2s → 3s kâs
PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kikâsin ê-kâsiyan
2s → 1p kikâsinân ê-kâsiyâhk
2p → 1s kikâsinâwâw ê-kâsiyêk
2p → 1p kikâsinân ê-kâsiyâhk
1s → 2s kikâtitin ê-kâtitân
1s → 2p kikâtitinâwâw ê-kâtitakok
1p → 2s kikâtitinân ê-kâtitâhk
1p → 2p kikâtitinân ê-kâtitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s nikâtâw ê-kâtak
2s → 3s kikâtâw ê-kâtat
1p → 3s nikâtânân ê-kâtâyâhk
21 → 3s kikâtânaw ê-kâtâyahk
2p → 3s kikâtâwâw ê-kâtâyêk
1s → 3p nikâtâwak ê-kâtakik
2s → 3p kikâtâwak ê-kâtacik
1p → 3p nikâtânânak ê-kâtâyâhkik
21 → 3p kikâtânawak ê-kâtâyahkok
2p → 3p kikâtâwâwak ê-kâtâyêkok
1s → 4 nikâtimâwa ê-kâtimak
2s → 4 kikâtimâwa ê-kâtimat
1p → 4 nikâtimânâna ê-kâtimâyâhk
21 → 4 kikâtimânawa ê-kâtimâyahk
2p → 4 kikâtimâwâwa ê-kâtimâyêk
3s → 1s nikâtik ê-kâsit
3s → 2s kikâtik ê-kâtisk
3s → 1p nikâtikonân ê-kâtikoyâhk
3s → 21 kikâtikonaw ê-kâtikoyahk
3s → 2p kikâtikowâw ê-kâtikoyêk
3p → 1s nikâtikwak
nikâtikowak
ê-kâsicik
3p → 2s kikâtikwak
kikâtikowak
ê-kâtiskik
3p → 1p nikâtikonânak ê-kâtikoyâhkik
3p → 21 kikâtikonawak ê-kâtikoyahkok
3p → 2p kikâtikowâwak ê-kâtikoyêkok
4 → 1s nikâtikoyiwa ê-kâtimit
4 → 2s kikâtikoyiwa ê-kâtimisk
4 → 1p nikâtikonâna ê-kâtikoyâhk
4 → 21 kikâtikonawa ê-kâtikoyahk
4 → 2p kikâtikowâwa ê-kâtikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 kâtêw ê-kâtât
3p → 4 kâtêwak ê-kâtâcik
4 → 5 kâtêyiwa