One kisêwâtisiwin
Many kisêwâtisiwina
In/On kisêwâtisiwinihk
Smaller/younger/lesser
One kisêwâcisiwinis
Ownership
One
my nikisêwâtisiwin
your (one) kikisêwâtisiwin
his/her okisêwâtisiwin
One kisêwâtisiwin
Many kisêwâtisiwina
In/On kisêwâtisiwinihk
Smaller/younger/lesser
One kisêwâcisiwinis
Many kisêwâcisiwinisa
In/On kisêwâcisiwinisihk
Ownership
One Many In/On
my nikisêwâtisiwin nikisêwâtisiwina nikisêwâtisiwinihk
your (one) kikisêwâtisiwin kikisêwâtisiwina kikisêwâtisiwinihk
his/her okisêwâtisiwin okisêwâtisiwina okisêwâtisiwinihk
our nikisêwâtisiwininân nikisêwâtisiwininâna nikisêwâtisiwininâhk
your and our kikisêwâtisiwininaw kikisêwâtisiwininawa kikisêwâtisiwininâhk
your (all) kikisêwâtisiwiniwâw kikisêwâtisiwiniwâwa kikisêwâtisiwiniwâhk
their okisêwâtisiwiniwâw okisêwâtisiwiniwâwa okisêwâtisiwiniwâhk
his/her/their (further) okisêwâtisiwiniyiw okisêwâtisiwiniyiwa okisêwâtisiwiniyihk
Smaller/younger/lesser
Ownership
One Many In/On
my nikisêwâcisiwinis nikisêwâcisiwinisa nikisêwâcisiwinisihk
your (one) kikisêwâcisiwinis kikisêwâcisiwinisa kikisêwâcisiwinisihk
his/her okisêwâcisiwinis okisêwâcisiwinisa okisêwâcisiwinisihk
our nikisêwâcisiwinisinân nikisêwâcisiwinisinâna nikisêwâcisiwinisinâhk
your and our kikisêwâcisiwinisinaw kikisêwâcisiwinisinawa kikisêwâcisiwinisinâhk
your (all) kikisêwâcisiwinisiwâw kikisêwâcisiwinisiwâwa kikisêwâcisiwinisiwâhk
their okisêwâcisiwinisiwâw okisêwâcisiwinisiwâwa okisêwâcisiwinisiwâhk
his/her/their (further) okisêwâcisiwinisiyiw okisêwâcisiwinisiyiwa okisêwâcisiwinisiyihk
Singular kisêwâtisiwin
Plural kisêwâtisiwina
Locative kisêwâtisiwinihk
DIMINUTIVE
Singular kisêwâcisiwinis
Plural kisêwâcisiwinisa
Locative kisêwâcisiwinisihk
POSSESSION
Singular Plural Locative
1s nikisêwâtisiwin nikisêwâtisiwina nikisêwâtisiwinihk
2s kikisêwâtisiwin kikisêwâtisiwina kikisêwâtisiwinihk
3s okisêwâtisiwin okisêwâtisiwina okisêwâtisiwinihk
1p nikisêwâtisiwininân nikisêwâtisiwininâna nikisêwâtisiwininâhk
21 kikisêwâtisiwininaw kikisêwâtisiwininawa kikisêwâtisiwininâhk
2p kikisêwâtisiwiniwâw kikisêwâtisiwiniwâwa kikisêwâtisiwiniwâhk
3p okisêwâtisiwiniwâw okisêwâtisiwiniwâwa okisêwâtisiwiniwâhk
4 okisêwâtisiwiniyiw okisêwâtisiwiniyiwa okisêwâtisiwiniyihk
DIMINUTIVE POSSESSION
Singular Plural Locative
1s nikisêwâcisiwinis nikisêwâcisiwinisa nikisêwâcisiwinisihk
2s kikisêwâcisiwinis kikisêwâcisiwinisa kikisêwâcisiwinisihk
3s okisêwâcisiwinis okisêwâcisiwinisa okisêwâcisiwinisihk
1p nikisêwâcisiwinisinân nikisêwâcisiwinisinâna nikisêwâcisiwinisinâhk
21 kikisêwâcisiwinisinaw kikisêwâcisiwinisinawa kikisêwâcisiwinisinâhk
2p kikisêwâcisiwinisiwâw kikisêwâcisiwinisiwâwa kikisêwâcisiwinisiwâhk
3p okisêwâcisiwinisiwâw okisêwâcisiwinisiwâwa okisêwâcisiwinisiwâhk
4 okisêwâcisiwinisiyiw okisêwâcisiwinisiyiwa okisêwâcisiwinisiyihk

kisêwâtisiwin (Noun, NI-1)

Loading recordings...

kisêwâtisiwin
  • ← √kisêwâtisiwin- +  Noun +  Inanimate +  Singular
  • Texts →
Something is happening now
Speech act participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
you (one) → me kisîwinin ê-sîwiniyan
I → you (one) kisîwinitin ê-sîwinitân
Mixed participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
I → him/her nisîwinâw ê-sîwinak
you (one) → him/her kisîwinâw ê-sîwinat
s/he/they (further) → me nisîwinikoyiwa ê-sîwinimit
s/he/they (further) → you (one) kisîwinikoyiwa ê-sîwinimisk
Third person participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
s/he → him/her/them (further) sîwinêw ê-sîwinât
s/he/they (further) → him/her sîwinik
sîwinikow
ê-sîwinikot
Command/Request
Speech act participants Right now
you (one) → me sîwinin
you (one) → him/her sîwin
Something is happening now
Speech act participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
you (one) → me kisîwinin ê-sîwiniyan
you (one) → us kisîwininân ê-sîwiniyâhk
you (all) → me kisîwininâwâw ê-sîwiniyêk
you (all) → us kisîwininân ê-sîwiniyâhk
I → you (one) kisîwinitin ê-sîwinitân
I → you (all) kisîwinitinâwâw ê-sîwinitakok
we → you (one) kisîwinitinân ê-sîwinitâhk
we → you (all) kisîwinitinân ê-sîwinitâhk
Mixed participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
I → him/her nisîwinâw ê-sîwinak
you (one) → him/her kisîwinâw ê-sîwinat
we → him/her nisîwinânân ê-sîwinâyâhk
you and we → him/her kisîwinânaw ê-sîwinâyahk
you (all) → him/her kisîwinâwâw ê-sîwinâyêk
I → them nisîwinâwak ê-sîwinakik
you (one) → them kisîwinâwak ê-sîwinacik
we → them nisîwinânânak ê-sîwinâyâhkik
you and we → them kisîwinânawak ê-sîwinâyahkok
you (all) → them kisîwinâwâwak ê-sîwinâyêkok
I → him/her/them (further) nisîwinimâwa ê-sîwinimak
you (one) → him/her/them (further) kisîwinimâwa ê-sîwinimat
we → him/her/them (further) nisîwinimânâna ê-sîwinimâyâhk
you and we → him/her/them (further) kisîwinimânawa ê-sîwinimâyahk
you (all) → him/her/them (further) kisîwinimâwâwa ê-sîwinimâyêk
s/he → me nisîwinik ê-sîwinit
s/he → you (one) kisîwinik ê-sîwinisk
s/he → us nisîwinikonân ê-sîwinikoyâhk
s/he → you and us kisîwinikonaw ê-sîwinikoyahk
s/he → you (all) kisîwinikowâw ê-sîwinikoyêk
they → me nisîwinikwak
nisîwinikowak
ê-sîwinicik
they → you (one) kisîwinikwak
kisîwinikowak
ê-sîwiniskik
they → us nisîwinikonânak ê-sîwinikoyâhkik
they → you and us kisîwinikonawak ê-sîwinikoyahkok
s/he → you (all) kisîwinikowâwak ê-sîwinikoyêkok
s/he/they (further) → me nisîwinikoyiwa ê-sîwinimit
s/he/they (further) → you (one) kisîwinikoyiwa ê-sîwinimisk
s/he/they (further) → us nisîwinikonâna ê-sîwinikoyâhk
s/he/they (further) → you and us kisîwinikonawa ê-sîwinikoyahk
s/he/they (further) → you (all) kisîwinikowâwa ê-sîwinikoyêk
Third person participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
s/he → him/her/them (further) sîwinêw ê-sîwinât
they → him/her/them (further) sîwinêwak ê-sîwinâcik
s/he/they (further) → him/her/them (furthest) sîwinêyiwa ê-sîwinâyit
s/he/they (further) → him/her sîwinik
sîwinikow
ê-sîwinikot
s/he/they (further) → them sîwinikwak
sîwinikowak
ê-sîwinikocik
s/he/they (furthest) → him/her/them (further) sîwinikoyiwa ê-sîwinikoyit
Unspecified actor ni-/ki- word ê-/kâ- word
someone → me nisîwinikawin ê-sîwinikawiyân
someone → you (one) kisîwinikawin ê-sîwinikawiyan
someone → him/her sîwinâw ê-sîwiniht
someone → him/her/them (further) sîwinâyiwa ê-sîwinimiht
someone → us nisîwinikawinân ê-sîwinikawiyâhk
someone → you and us kisîwinikawinaw
kisîwinikawinânaw
ê-sîwinikawiyahk
someone → you (all) kisîwinikawinâwâw ê-sîwinikawiyêk
someone → them sîwinâwak ê-sîwinihcik
Inanimate actor
Something happened earlier
Speech act participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
you (one) → me kikî-sîwinin ê-kî-sîwiniyan
you (one) → us kikî-sîwininân ê-kî-sîwiniyâhk
you (all) → me kikî-sîwininâwâw ê-kî-sîwiniyêk
you (all) → us kikî-sîwininân ê-kî-sîwiniyâhk
I → you (one) kikî-sîwinitin ê-kî-sîwinitân
I → you (all) kikî-sîwinitinâwâw ê-kî-sîwinitakok
we → you (one) kikî-sîwinitinân ê-kî-sîwinitâhk
we → you (all) kikî-sîwinitinân ê-kî-sîwinitâhk
Mixed participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
I → him/her nikî-sîwinâw ê-kî-sîwinak
you (one) → him/her kikî-sîwinâw ê-kî-sîwinat
we → him/her nikî-sîwinânân ê-kî-sîwinâyâhk
you and we → him/her kikî-sîwinânaw ê-kî-sîwinâyahk
you (all) → him/her kikî-sîwinâwâw ê-kî-sîwinâyêk
I → them nikî-sîwinâwak ê-kî-sîwinakik
you (one) → them kikî-sîwinâwak ê-kî-sîwinacik
we → them nikî-sîwinânânak ê-kî-sîwinâyâhkik
you and we → them kikî-sîwinânawak ê-kî-sîwinâyahkok
you (all) → them kikî-sîwinâwâwak ê-kî-sîwinâyêkok
I → him/her/them (further) nikî-sîwinimâwa ê-kî-sîwinimak
you (one) → him/her/them (further) kikî-sîwinimâwa ê-kî-sîwinimat
we → him/her/them (further) nikî-sîwinimânâna ê-kî-sîwinimâyâhk
you and we → him/her/them (further) kikî-sîwinimânawa ê-kî-sîwinimâyahk
you (all) → him/her/them (further) kikî-sîwinimâwâwa ê-kî-sîwinimâyêk
s/he → me nikî-sîwinik ê-kî-sîwinit
s/he → you (one) kikî-sîwinik ê-kî-sîwinisk
s/he → us nikî-sîwinikonân ê-kî-sîwinikoyâhk
s/he → you and us kikî-sîwinikonaw ê-kî-sîwinikoyahk
s/he → you (all) kikî-sîwinikowâw ê-kî-sîwinikoyêk
they → me nikî-sîwinikwak
nikî-sîwinikowak
ê-kî-sîwinicik
they → you (one) kikî-sîwinikwak
kikî-sîwinikowak
ê-kî-sîwiniskik
they → us nikî-sîwinikonânak ê-kî-sîwinikoyâhkik
they → you and us kikî-sîwinikonawak ê-kî-sîwinikoyahkok
s/he → you (all) kikî-sîwinikowâwak ê-kî-sîwinikoyêkok
s/he/they (further) → me nikî-sîwinikoyiwa ê-kî-sîwinimit
s/he/they (further) → you (one) kikî-sîwinikoyiwa ê-kî-sîwinimisk
s/he/they (further) → us nikî-sîwinikonâna ê-kî-sîwinikoyâhk
s/he/they (further) → you and us kikî-sîwinikonawa ê-kî-sîwinikoyahk
s/he/they (further) → you (all) kikî-sîwinikowâwa ê-kî-sîwinikoyêk
Third person participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
s/he → him/her/them (further) kî-sîwinêw ê-kî-sîwinât
they → him/her/them (further) kî-sîwinêwak ê-kî-sîwinâcik
s/he/they (further) → him/her/them (furthest) kî-sîwinêyiwa ê-kî-sîwinâyit
s/he/they (further) → him/her kî-sîwinik
kî-sîwinikow
ê-kî-sîwinikot
s/he/they (further) → them kî-sîwinikwak
kî-sîwinikowak
ê-kî-sîwinikocik
s/he/they (furthest) → him/her/them (further) kî-sîwinikoyiwa ê-kî-sîwinikoyit
Someone wants something to happen
Speech act participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
you (one) → me kiwî-sîwinin ê-wî-sîwiniyan
you (one) → us kiwî-sîwininân ê-wî-sîwiniyâhk
you (all) → me kiwî-sîwininâwâw ê-wî-sîwiniyêk
you (all) → us kiwî-sîwininân ê-wî-sîwiniyâhk
I → you (one) kiwî-sîwinitin ê-wî-sîwinitân
I → you (all) kiwî-sîwinitinâwâw ê-wî-sîwinitakok
we → you (one) kiwî-sîwinitinân ê-wî-sîwinitâhk
we → you (all) kiwî-sîwinitinân ê-wî-sîwinitâhk
Mixed participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
I → him/her niwî-sîwinâw ê-wî-sîwinak
you (one) → him/her kiwî-sîwinâw ê-wî-sîwinat
we → him/her niwî-sîwinânân ê-wî-sîwinâyâhk
you and we → him/her kiwî-sîwinânaw ê-wî-sîwinâyahk
you (all) → him/her kiwî-sîwinâwâw ê-wî-sîwinâyêk
I → them niwî-sîwinâwak ê-wî-sîwinakik
you (one) → them kiwî-sîwinâwak ê-wî-sîwinacik
we → them niwî-sîwinânânak ê-wî-sîwinâyâhkik
you and we → them kiwî-sîwinânawak ê-wî-sîwinâyahkok
you (all) → them kiwî-sîwinâwâwak ê-wî-sîwinâyêkok
I → him/her/them (further) niwî-sîwinimâwa ê-wî-sîwinimak
you (one) → him/her/them (further) kiwî-sîwinimâwa ê-wî-sîwinimat
we → him/her/them (further) niwî-sîwinimânâna ê-wî-sîwinimâyâhk
you and we → him/her/them (further) kiwî-sîwinimânawa ê-wî-sîwinimâyahk
you (all) → him/her/them (further) kiwî-sîwinimâwâwa ê-wî-sîwinimâyêk
s/he → me niwî-sîwinik ê-wî-sîwinit
s/he → you (one) kiwî-sîwinik ê-wî-sîwinisk
s/he → us niwî-sîwinikonân ê-wî-sîwinikoyâhk
s/he → you and us kiwî-sîwinikonaw ê-wî-sîwinikoyahk
s/he → you (all) kiwî-sîwinikowâw ê-wî-sîwinikoyêk
they → me niwî-sîwinikwak
niwî-sîwinikowak
ê-wî-sîwinicik
they → you (one) kiwî-sîwinikwak
kiwî-sîwinikowak
ê-wî-sîwiniskik
they → us niwî-sîwinikonânak ê-wî-sîwinikoyâhkik
they → you and us kiwî-sîwinikonawak ê-wî-sîwinikoyahkok
s/he → you (all) kiwî-sîwinikowâwak ê-wî-sîwinikoyêkok
s/he/they (further) → me niwî-sîwinikoyiwa ê-wî-sîwinimit
s/he/they (further) → you (one) kiwî-sîwinikoyiwa ê-wî-sîwinimisk
s/he/they (further) → us niwî-sîwinikonâna ê-wî-sîwinikoyâhk
s/he/they (further) → you and us kiwî-sîwinikonawa ê-wî-sîwinikoyahk
s/he/they (further) → you (all) kiwî-sîwinikowâwa ê-wî-sîwinikoyêk
Third person participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
s/he → him/her/them (further) wî-sîwinêw ê-wî-sîwinât
they → him/her/them (further) wî-sîwinêwak ê-wî-sîwinâcik
s/he/they (further) → him/her/them (furthest) wî-sîwinêyiwa ê-wî-sîwinâyit
s/he/they (further) → him/her wî-sîwinik
wî-sîwinikow
ê-wî-sîwinikot
s/he/they (further) → them wî-sîwinikwak
wî-sîwinikowak
ê-wî-sîwinikocik
s/he/they (furthest) → him/her/them (further) wî-sîwinikoyiwa ê-wî-sîwinikoyit
Something will certainly happen
Speech act participants ni-/ki- word
you (one) → me kika-sîwinin
you (one) → us kika-sîwininân
you (all) → me kika-sîwininâwâw
you (all) → us kika-sîwininân
I → you (one) kika-sîwinitin
I → you (all) kika-sîwinitinâwâw
we → you (one) kika-sîwinitinân
we → you (all) kika-sîwinitinân
Mixed participants ni-/ki- word
I → him/her nika-sîwinâw
you (one) → him/her kika-sîwinâw
we → him/her nika-sîwinânân
you and we → him/her kika-sîwinânaw
you (all) → him/her kika-sîwinâwâw
I → them nika-sîwinâwak
you (one) → them kika-sîwinâwak
we → them nika-sîwinânânak
you and we → them kika-sîwinânawak
you (all) → them kika-sîwinâwâwak
I → him/her/them (further) nika-sîwinimâwa
you (one) → him/her/them (further) kika-sîwinimâwa
we → him/her/them (further) nika-sîwinimânâna
you and we → him/her/them (further) kika-sîwinimânawa
you (all) → him/her/them (further) kika-sîwinimâwâwa
s/he → me nika-sîwinik
s/he → you (one) kika-sîwinik
s/he → us nika-sîwinikonân
s/he → you and us kika-sîwinikonaw
s/he → you (all) kika-sîwinikowâw
they → me nika-sîwinikwak
nika-sîwinikowak
they → you (one) kika-sîwinikwak
kika-sîwinikowak
they → us nika-sîwinikonânak
they → you and us kika-sîwinikonawak
s/he → you (all) kika-sîwinikowâwak
s/he/they (further) → me nika-sîwinikoyiwa
s/he/they (further) → you (one) kika-sîwinikoyiwa
s/he/they (further) → us nika-sîwinikonâna
s/he/they (further) → you and us kika-sîwinikonawa
s/he/they (further) → you (all) kika-sîwinikowâwa
Third person participants ni-/ki- word
s/he → him/her/them (further) ka-sîwinêw
they → him/her/them (further) ka-sîwinêwak
s/he/they (further) → him/her/them (furthest) ka-sîwinêyiwa
s/he/they (further) → him/her ka-sîwinik
ka-sîwinikow
s/he/they (further) → them ka-sîwinikwak
ka-sîwinikowak
s/he/they (furthest) → him/her/them (further) ka-sîwinikoyiwa
For something to happen
Speech act participants ka- word ta- word
you (one) → me ka-sîwiniyan ta-sîwiniyan
you (one) → us ka-sîwiniyâhk ta-sîwiniyâhk
you (all) → me ka-sîwiniyêk ta-sîwiniyêk
you (all) → us ka-sîwiniyâhk ta-sîwiniyâhk
I → you (one) ka-sîwinitân ta-sîwinitân
I → you (all) ka-sîwinitakok ta-sîwinitakok
we → you (one) ka-sîwinitâhk ta-sîwinitâhk
we → you (all) ka-sîwinitâhk ta-sîwinitâhk
Mixed participants ka- word ta- word
I → him/her ka-sîwinak ta-sîwinak
you (one) → him/her ka-sîwinat ta-sîwinat
we → him/her ka-sîwinâyâhk ta-sîwinâyâhk
you and we → him/her ka-sîwinâyahk ta-sîwinâyahk
you (all) → him/her ka-sîwinâyêk ta-sîwinâyêk
I → them ka-sîwinakik ta-sîwinakik
you (one) → them ka-sîwinacik ta-sîwinacik
we → them ka-sîwinâyâhkik ta-sîwinâyâhkik
you and we → them ka-sîwinâyahkok ta-sîwinâyahkok
you (all) → them ka-sîwinâyêkok ta-sîwinâyêkok
I → him/her/them (further) ka-sîwinimak ta-sîwinimak
you (one) → him/her/them (further) ka-sîwinimat ta-sîwinimat
we → him/her/them (further) ka-sîwinimâyâhk ta-sîwinimâyâhk
you and we → him/her/them (further) ka-sîwinimâyahk ta-sîwinimâyahk
you (all) → him/her/them (further) ka-sîwinimâyêk ta-sîwinimâyêk
s/he → me ka-sîwinit ta-sîwinit
s/he → you (one) ka-sîwinisk ta-sîwinisk
s/he → us ka-sîwinikoyâhk ta-sîwinikoyâhk
s/he → you and us ka-sîwinikoyahk ta-sîwinikoyahk
s/he → you (all) ka-sîwinikoyêk ta-sîwinikoyêk
they → me ka-sîwinicik ta-sîwinicik
they → you (one) ka-sîwiniskik ta-sîwiniskik
they → us ka-sîwinikoyâhkik ta-sîwinikoyâhkik
they → you and us ka-sîwinikoyahkok ta-sîwinikoyahkok
s/he → you (all) ka-sîwinikoyêkok ta-sîwinikoyêkok
s/he/they (further) → me ka-sîwinimit ta-sîwinimit
s/he/they (further) → you (one) ka-sîwinimisk ta-sîwinimisk
s/he/they (further) → us ka-sîwinikoyâhk ta-sîwinikoyâhk
s/he/they (further) → you and us ka-sîwinikoyahk ta-sîwinikoyahk
s/he/they (further) → you (all) ka-sîwinikoyêk ta-sîwinikoyêk
Third person participants ka- word ta- word
s/he → him/her/them (further) ka-sîwinât ta-sîwinât
they → him/her/them (further) ka-sîwinâcik ta-sîwinâcik
s/he/they (further) → him/her/them (furthest) ka-sîwinâyit ta-sîwinâyit
s/he/they (further) → him/her ka-sîwinikot ta-sîwinikot
s/he/they (further) → them ka-sîwinikocik ta-sîwinikocik
s/he/they (furthest) → him/her/them (further) ka-sîwinikoyit ta-sîwinikoyit
When something happens
Speech act participants
you (one) → me sîwiniyani
you (one) → us sîwiniyâhki
you (all) → me sîwiniyêko
you (all) → us sîwiniyâhki
I → you (one) sîwinitâni
I → you (all) sîwinitako
we → you (one) sîwinitâhki
we → you (all) sîwinitâhki
Mixed participants
I → him/her sîwinaki
you (one) → him/her sîwinaci
we → him/her sîwinâyâhki
you and we → him/her sîwinâyahko
sîwinâyahki
you (all) → him/her sîwinâyêko
I → them sîwinakwâwi
you (one) → them sîwinatwâwi
we → them sîwinâyâhkwâwi
you and we → them sîwinâyahkwâwi
you (all) → them sîwinâyêkwâwi
I → him/her/them (further) sîwinimaki
you (one) → him/her/them (further) sîwinimaci
we → him/her/them (further) sîwinimâyâhki
you and we → him/her/them (further) sîwinimâyahko
sîwinimâyahki
you (all) → him/her/them (further) sîwinimâyêko
s/he → me sîwinici
s/he → you (one) sîwiniski
s/he → us sîwinikoyâhki
s/he → you and us sîwinikoyahko
sîwinikoyahki
s/he → you (all) sîwinikoyêko
they → me sîwinitwâwi
they → you (one) sîwiniskwâwi
they → us sîwinikoyâhkwâwi
they → you and us sîwinikoyahkwâwi
they → you (all) sîwinikoyêkwâwi
s/he/they (further) → me sîwinimici
s/he/they (further) → you (one) sîwinimiski
s/he/they (further) → us sîwinikoyâhki
s/he/they (further) → you and us sîwinikoyahko
sîwinikoyahki
s/he/they (further) → you (all) sîwinikoyêko
Third person participants
s/he → him/her/them (further) sîwinâci
s/he → him/her/them (furthest) sîwinimâci
they → him/her/them (further) sîwinâtwâwi
they → him/her/them (furthest) sîwinimâtwâwi
s/he/they (further) → him/her sîwinikoci
s/he/they (further) → them sîwinikotwâwi
s/he/they (further) → him/her/them (furthest) sîwinâyici
s/he/they (furthest) → him/her/them (further) sîwinikoyici
Command/Request
Speech act participants Right now Later on
you (one) → me sîwinin sîwinîhkan
you (one) → us sîwininân sîwinîhkâhk
you (all) → me sîwinik sîwinîhkêk
you (all) → us sîwininân sîwinîhkâhk
Mixed participants Right now Later on
you (one) → him/her sîwin sîwinâhkan
you (one) → them sîwinik sîwinâhkanik
you and we → him/her sîwinâtân sîwinâhkahk
you and we → them sîwinâtânik sîwinâhkahkok
you (all) → him/her sîwinihk sîwinâhkêk
you (all) → them sîwinihkik sîwinâhkêkok
PRESENT TENSE
Speech act participants Independent Conjunct
2s → 1s kisîwinin ê-sîwiniyan
2s → 1p kisîwininân ê-sîwiniyâhk
2p → 1s kisîwininâwâw ê-sîwiniyêk
2p → 1p kisîwininân ê-sîwiniyâhk
1s → 2s kisîwinitin ê-sîwinitân
1s → 2p kisîwinitinâwâw ê-sîwinitakok
1p → 2s kisîwinitinân ê-sîwinitâhk
1p → 2p kisîwinitinân ê-sîwinitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s nisîwinâw ê-sîwinak
2s → 3s kisîwinâw ê-sîwinat
1p → 3s nisîwinânân ê-sîwinâyâhk
21 → 3s kisîwinânaw ê-sîwinâyahk
2p → 3s kisîwinâwâw ê-sîwinâyêk
1s → 3p nisîwinâwak ê-sîwinakik
2s → 3p kisîwinâwak ê-sîwinacik
1p → 3p nisîwinânânak ê-sîwinâyâhkik
21 → 3p kisîwinânawak ê-sîwinâyahkok
2p → 3p kisîwinâwâwak ê-sîwinâyêkok
1s → 4 nisîwinimâwa ê-sîwinimak
2s → 4 kisîwinimâwa ê-sîwinimat