PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitipiskên ê-tipiskamân
2s kitipiskên ê-tipiskaman
3s tipiskam ê-tipiskahk
1p nitipiskênân ê-tipiskamâhk
21 kitipiskênaw
kitipiskênânaw
ê-tipiskamahk
2p kitipiskênâwâw ê-tipiskamêk
3p tipiskamwak ê-tipiskahkik
4 tipiskamiyiwa ê-tipiskamiyit
X
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s tipiska tipiskamôhkan
21 tipiskêtân tipiskamôhkahk
2p tipiskamok tipiskamôhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitipiskên ê-tipiskamân
2s kitipiskên ê-tipiskaman
3s tipiskam ê-tipiskahk
1p nitipiskênân ê-tipiskamâhk
21 kitipiskênaw
kitipiskênânaw
ê-tipiskamahk
2p kitipiskênâwâw ê-tipiskamêk
3p tipiskamwak ê-tipiskahkik
4 tipiskamiyiwa ê-tipiskamiyit
X
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-tipiskên ê-kî-tipiskamân
2s kikî-tipiskên ê-kî-tipiskaman
3s kî-tipiskam ê-kî-tipiskahk
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-tipiskên ê-wî-tipiskamân
2s kiwî-tipiskên ê-wî-tipiskaman
3s wî-tipiskam ê-wî-tipiskahk
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-tipiskên
2s kika-tipiskên
3s ka-tipiskam
FUTURE CONDITIONAL
1s tipiskamâni
2s tipiskamani
3s tipiskahki
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s tipiska tipiskamôhkan
21 tipiskêtân tipiskamôhkahk
2p tipiskamok tipiskamôhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitipiskên ê-tipiskamân
2s kitipiskên ê-tipiskaman
3s tipiskam ê-tipiskahk
1p nitipiskênân ê-tipiskamâhk
21 kitipiskênaw
kitipiskênânaw
ê-tipiskamahk
2p kitipiskênâwâw ê-tipiskamêk
3p tipiskamwak ê-tipiskahkik
4 tipiskamiyiwa ê-tipiskamiyit
X
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-tipiskên ê-kî-tipiskamân
2s kikî-tipiskên ê-kî-tipiskaman
3s kî-tipiskam ê-kî-tipiskahk
1p nikî-tipiskênân ê-kî-tipiskamâhk
21 kikî-tipiskênaw
kikî-tipiskênânaw
ê-kî-tipiskamahk
2p kikî-tipiskênâwâw ê-kî-tipiskamêk
3p kî-tipiskamwak ê-kî-tipiskahkik
4 kî-tipiskamiyiwa ê-kî-tipiskamiyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-tipiskên ê-wî-tipiskamân
2s kiwî-tipiskên ê-wî-tipiskaman
3s wî-tipiskam ê-wî-tipiskahk
1p niwî-tipiskênân ê-wî-tipiskamâhk
21 kiwî-tipiskênaw
kiwî-tipiskênânaw
ê-wî-tipiskamahk
2p kiwî-tipiskênâwâw ê-wî-tipiskamêk
3p wî-tipiskamwak ê-wî-tipiskahkik
4 wî-tipiskamiyiwa ê-wî-tipiskamiyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-tipiskên
2s kika-tipiskên
3s ka-tipiskam
1p nika-tipiskênân
21 kika-tipiskênaw
kika-tipiskênânaw
2p kika-tipiskênâwâw
3p ka-tipiskamwak
4 ka-tipiskamiyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s ka-tipiskamân ta-tipiskamân
2s ka-tipiskaman ta-tipiskaman
3s ka-tipiskahk ta-tipiskahk
1p ka-tipiskamâhk ta-tipiskamâhk
21 ka-tipiskamahk ta-tipiskamahk
2p ka-tipiskamêk ta-tipiskamêk
3p ka-tipiskahkik ta-tipiskahkik
4 ka-tipiskamiyit ta-tipiskamiyit
FUTURE CONDITIONAL
1s tipiskamâni
2s tipiskamani
3s tipiskahki
1p tipiskamâhki
21 tipiskamahko
tipiskamahki
2p tipiskamêko
3p tipiskahkwâwi
4 tipiskamiyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s tipiska tipiskamôhkan
21 tipiskêtân tipiskamôhkahk
2p tipiskamok tipiskamôhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
I nitipiskên ê-tipiskamân
you (one) kitipiskên ê-tipiskaman
s/he tipiskam ê-tipiskahk
we nitipiskênân ê-tipiskamâhk
you and we kitipiskênaw
kitipiskênânaw
ê-tipiskamahk
you (all) kitipiskênâwâw ê-tipiskamêk
they tipiskamwak ê-tipiskahkik
s/he/they (further) tipiskamiyiwa ê-tipiskamiyit
someone
PAST TENSE
Independent Conjunct
I nikî-tipiskên ê-kî-tipiskamân
you (one) kikî-tipiskên ê-kî-tipiskaman
s/he kî-tipiskam ê-kî-tipiskahk
we nikî-tipiskênân ê-kî-tipiskamâhk
you and we kikî-tipiskênaw
kikî-tipiskênânaw
ê-kî-tipiskamahk
you (all) kikî-tipiskênâwâw ê-kî-tipiskamêk
they kî-tipiskamwak ê-kî-tipiskahkik
s/he/they (further) kî-tipiskamiyiwa ê-kî-tipiskamiyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
I niwî-tipiskên ê-wî-tipiskamân
you (one) kiwî-tipiskên ê-wî-tipiskaman
s/he wî-tipiskam ê-wî-tipiskahk
we niwî-tipiskênân ê-wî-tipiskamâhk
you and we kiwî-tipiskênaw
kiwî-tipiskênânaw
ê-wî-tipiskamahk
you (all) kiwî-tipiskênâwâw ê-wî-tipiskamêk
they wî-tipiskamwak ê-wî-tipiskahkik
s/he/they (further) wî-tipiskamiyiwa ê-wî-tipiskamiyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
I nika-tipiskên
you (one) kika-tipiskên
s/he ka-tipiskam
we nika-tipiskênân
you and we kika-tipiskênaw
kika-tipiskênânaw
you (all) kika-tipiskênâwâw
they ka-tipiskamwak
s/he/they (further) ka-tipiskamiyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
I ka-tipiskamân ta-tipiskamân
you (one) ka-tipiskaman ta-tipiskaman
s/he ka-tipiskahk ta-tipiskahk
we ka-tipiskamâhk ta-tipiskamâhk
you and we ka-tipiskamahk ta-tipiskamahk
you (all) ka-tipiskamêk ta-tipiskamêk
they ka-tipiskahkik ta-tipiskahkik
s/he/they (further) ka-tipiskamiyit ta-tipiskamiyit
FUTURE CONDITIONAL
I tipiskamâni
you (one) tipiskamani
s/he tipiskahki
we tipiskamâhki
you and we tipiskamahko
tipiskamahki
you (all) tipiskamêko
they tipiskahkwâwi
s/he/they (further) tipiskamiyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
you (one) tipiska tipiskamôhkan
you and we tipiskêtân tipiskamôhkahk
you (all) tipiskamok tipiskamôhkêk

tipiskam (Verb, VTI)

  • nêhiyawêwin : itwêwina / Cree : Words
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitipiskên ê-tipiskamân
2s kitipiskên ê-tipiskaman
3s tipiskam ê-tipiskahk
1p nitipiskênân ê-tipiskamâhk
21 kitipiskênaw
kitipiskênânaw
ê-tipiskamahk
2p kitipiskênâwâw ê-tipiskamêk
3p tipiskamwak ê-tipiskahkik
4 tipiskamiyiwa ê-tipiskamiyit
X
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s tipiska tipiskamôhkan
21 tipiskêtân tipiskamôhkahk
2p tipiskamok tipiskamôhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitipiskên ê-tipiskamân
2s kitipiskên ê-tipiskaman
3s tipiskam ê-tipiskahk
1p nitipiskênân ê-tipiskamâhk
21 kitipiskênaw
kitipiskênânaw
ê-tipiskamahk
2p kitipiskênâwâw ê-tipiskamêk
3p tipiskamwak ê-tipiskahkik
4 tipiskamiyiwa ê-tipiskamiyit
X
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-tipiskên ê-kî-tipiskamân
2s kikî-tipiskên ê-kî-tipiskaman
3s kî-tipiskam ê-kî-tipiskahk
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-tipiskên ê-wî-tipiskamân
2s kiwî-tipiskên ê-wî-tipiskaman
3s wî-tipiskam ê-wî-tipiskahk
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-tipiskên
2s kika-tipiskên
3s ka-tipiskam
FUTURE CONDITIONAL
1s tipiskamâni
2s tipiskamani
3s tipiskahki
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s tipiska tipiskamôhkan
21 tipiskêtân tipiskamôhkahk
2p tipiskamok tipiskamôhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitipiskên ê-tipiskamân
2s kitipiskên ê-tipiskaman
3s tipiskam ê-tipiskahk
1p nitipiskênân ê-tipiskamâhk
21 kitipiskênaw
kitipiskênânaw
ê-tipiskamahk
2p kitipiskênâwâw ê-tipiskamêk
3p tipiskamwak ê-tipiskahkik
4 tipiskamiyiwa ê-tipiskamiyit
X
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-tipiskên ê-kî-tipiskamân
2s kikî-tipiskên ê-kî-tipiskaman
3s kî-tipiskam ê-kî-tipiskahk
1p nikî-tipiskênân ê-kî-tipiskamâhk
21 kikî-tipiskênaw
kikî-tipiskênânaw
ê-kî-tipiskamahk
2p kikî-tipiskênâwâw ê-kî-tipiskamêk
3p kî-tipiskamwak ê-kî-tipiskahkik
4 kî-tipiskamiyiwa ê-kî-tipiskamiyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-tipiskên ê-wî-tipiskamân
2s kiwî-tipiskên ê-wî-tipiskaman
3s wî-tipiskam ê-wî-tipiskahk
1p niwî-tipiskênân ê-wî-tipiskamâhk
21 kiwî-tipiskênaw
kiwî-tipiskênânaw
ê-wî-tipiskamahk
2p kiwî-tipiskênâwâw ê-wî-tipiskamêk
3p wî-tipiskamwak ê-wî-tipiskahkik
4 wî-tipiskamiyiwa ê-wî-tipiskamiyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-tipiskên
2s kika-tipiskên
3s ka-tipiskam
1p nika-tipiskênân
21 kika-tipiskênaw
kika-tipiskênânaw
2p kika-tipiskênâwâw
3p ka-tipiskamwak
4 ka-tipiskamiyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s ka-tipiskamân ta-tipiskamân
2s ka-tipiskaman ta-tipiskaman
3s ka-tipiskahk ta-tipiskahk
1p ka-tipiskamâhk ta-tipiskamâhk
21 ka-tipiskamahk ta-tipiskamahk
2p ka-tipiskamêk ta-tipiskamêk
3p ka-tipiskahkik ta-tipiskahkik
4 ka-tipiskamiyit ta-tipiskamiyit
FUTURE CONDITIONAL
1s tipiskamâni
2s tipiskamani
3s tipiskahki
1p tipiskamâhki
21 tipiskamahko
tipiskamahki
2p tipiskamêko
3p tipiskahkwâwi
4 tipiskamiyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s tipiska tipiskamôhkan
21 tipiskêtân tipiskamôhkahk
2p tipiskamok tipiskamôhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
I nitipiskên ê-tipiskamân
you (one) kitipiskên ê-tipiskaman
s/he tipiskam ê-tipiskahk
we nitipiskênân ê-tipiskamâhk
you and we kitipiskênaw
kitipiskênânaw
ê-tipiskamahk
you (all) kitipiskênâwâw ê-tipiskamêk
they tipiskamwak ê-tipiskahkik
s/he/they (further) tipiskamiyiwa ê-tipiskamiyit
someone
PAST TENSE
Independent Conjunct
I nikî-tipiskên ê-kî-tipiskamân
you (one) kikî-tipiskên ê-kî-tipiskaman
s/he kî-tipiskam ê-kî-tipiskahk
we nikî-tipiskênân ê-kî-tipiskamâhk
you and we kikî-tipiskênaw
kikî-tipiskênânaw
ê-kî-tipiskamahk
you (all) kikî-tipiskênâwâw ê-kî-tipiskamêk
they kî-tipiskamwak ê-kî-tipiskahkik
s/he/they (further) kî-tipiskamiyiwa ê-kî-tipiskamiyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
I niwî-tipiskên ê-wî-tipiskamân
you (one) kiwî-tipiskên ê-wî-tipiskaman
s/he wî-tipiskam ê-wî-tipiskahk
we niwî-tipiskênân ê-wî-tipiskamâhk
you and we kiwî-tipiskênaw
kiwî-tipiskênânaw
ê-wî-tipiskamahk
you (all) kiwî-tipiskênâwâw ê-wî-tipiskamêk
they wî-tipiskamwak ê-wî-tipiskahkik
s/he/they (further) wî-tipiskamiyiwa ê-wî-tipiskamiyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
I nika-tipiskên
you (one) kika-tipiskên
s/he ka-tipiskam
we nika-tipiskênân
you and we kika-tipiskênaw
kika-tipiskênânaw
you (all) kika-tipiskênâwâw
they ka-tipiskamwak
s/he/they (further) ka-tipiskamiyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
I ka-tipiskamân ta-tipiskamân
you (one) ka-tipiskaman ta-tipiskaman
s/he ka-tipiskahk ta-tipiskahk
we ka-tipiskamâhk ta-tipiskamâhk
you and we ka-tipiskamahk ta-tipiskamahk
you (all) ka-tipiskamêk ta-tipiskamêk
they ka-tipiskahkik ta-tipiskahkik
s/he/they (further) ka-tipiskamiyit ta-tipiskamiyit
FUTURE CONDITIONAL
I tipiskamâni
you (one) tipiskamani
s/he tipiskahki
we tipiskamâhki
you and we tipiskamahko
tipiskamahki
you (all) tipiskamêko
they tipiskahkwâwi
s/he/they (further) tipiskamiyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
you (one) tipiska tipiskamôhkan
you and we tipiskêtân tipiskamôhkahk
you (all) tipiskamok tipiskamôhkêk
tipiskam
  • ← √tipisk- +  Verb +  Transitive Inaminate +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular
  • masinahikêwina →


tipiskam-wîhkihkasôs (Noun, NA-1)

  • nêhiyawêwin : itwêwina / Cree : Words


tipiskamowin (Noun, NI-1)

  • nêhiyawêwin : itwêwina / Cree : Words

More information about this word

  • ← Verb +  Transitive Inaminate +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular
  • masinahikêwina →