Inanimate
Singular
Plural
Locative
1s Poss (sg)
2s Poss (sg)
3s Poss (sg)
Full paradigm →
Singular
Plural
Locative
Singular Possessive
1s
2s
1p
21
2p
3s
3p
4
Plural Possessive
1s
2s
1p
21
2p
3s
3p
4
Locative Possessive
1s
2s
1p
21
2p
3s
3p
4
Diminutive
wâkinâkanisis
wâkinâkanis
Full paradigm →
Singular
Plural
Locative
Possessive Singular Plural Locative
1s
2s
1p
21
2p
3s
3p
4
Diminutive wâkinâkanisis
wâkinâkanis
Full paradigm →

wâkinâkan (Noun, NI-1)

Inanimate
Singular
Plural
Locative
1s Poss (sg)
2s Poss (sg)
3s Poss (sg)
Full paradigm →
Singular
Plural
Locative
Singular Possessive
1s
2s
1p
21
2p
3s
3p
4
Plural Possessive
1s
2s
1p
21
2p
3s
3p
4
Locative Possessive
1s
2s
1p
21
2p
3s
3p
4
Diminutive
wâkinâkanisis
wâkinâkanis
Full paradigm →
Singular
Plural
Locative
Possessive Singular Plural Locative
1s
2s
1p
21
2p
3s
3p
4
Diminutive wâkinâkanisis
wâkinâkanis
Full paradigm →
wâkinâkan

PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kinakânin ê-nakâniyan
1s → 2s kinakânitin
kinakânitin
ê-nakânitân
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s ninakânâw ê-nakânak
2s → 3s kinakânâw ê-nakânat
3s → 1s ninakânik ê-nakânit
3s → 2s kinakânik ê-nakânisk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 nakânêw ê-nakânât
4 → 3s nakânik ê-nakânikot
IMPERATIVE
Immediate
2s → 1s nakânin
2s → 3s nakân
Full paradigm →
PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kinakânin ê-nakâniyan
2s → 1p kinakâninân ê-nakâniyâhk
2p → 1s kinakâninâwâw ê-nakâniyêk
2p → 1p kinakâninân ê-nakâniyâhk
1s → 2s kinakânitin
kinakânitin
ê-nakânitân
1s → 2p kinakânitinâwâw
kinakânitinâwâw
ê-nakânitakok
1p → 2s kinakânitinân
kinakânitinân
ê-nakânitâhk
1p → 2p kinakânitinân
kinakânitinân
ê-nakânitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s ninakânâw ê-nakânak
2s → 3s kinakânâw ê-nakânat
1p → 3s ninakânânân ê-nakânâyâhk
21 → 3s kinakânânaw ê-nakânâyahk
2p → 3s kinakânâwâw ê-nakânâyêk
1s → 3p ninakânâwak ê-nakânakik
2s → 3p kinakânâwak ê-nakânacik
1p → 3p ninakânânânak ê-nakânâyâhkik
21 → 3p kinakânânawak ê-nakânâyâhkok
2p → 3p kinakânâwâwak ê-nakânâyêkok
1s → 4 ninakânimâwa ê-nakânimak
2s → 4 kinakânimâwa ê-nakânimat
1p → 4 ninakânimânâna ê-nakânimâyâhk
21 → 4 kinakânimânawa ê-nakânimâyahk
2p → 4 kinakânimâwâwa ê-nakânimâyek
3s → 1s ninakânik ê-nakânit
3s → 2s kinakânik ê-nakânisk
3s → 1p ninakânikonân ê-nakânikoyâhk
3s → 21 kinakânikonaw ê-nakânikoyahk
3s → 2p kinakânikowâw ê-nakânikoyek
3p → 1s ninakânikwak ê-nakânicik
3p → 2s kinakânikwak ê-nakâniskik
3p → 1p ninakânikonânak ê-nakânikoyâhkik
3p → 21 kinakânikonawak ê-nakânikoyahkok
3s → 2p kinakânikowâwak ê-nakânikoyêkok
4 → 1s ninakânikoyiwa ê-nakânimit
4 → 2s kinakânikoyiwa ê-nakânimisk
4 → 1p ninakânikonâna ê-nakânikoyâhk
4 → 21 kinakânikonawa ê-nakânikoyahk
4 → 2p kinakânikowâws ê-nakânikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 nakânêw ê-nakânât
3p → 4 nakânêwak ê-nakânâcik
4 → 5 nakânêyiwa
4 → 3s nakânik ê-nakânikot
4 → 3p nakânikwak ê-nakânikocik
5 → 4 nakânikoyiwa ê-nakânikoyit
Unspecified actor Independent Conjunct
X → 1s
X → 2s
X → 3s
X → 4
X → 1p
X → 21
X → 2p
X → 3p
PAST TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s
1s → 2s
3s → 4
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s kiwî-nakânin ê-wî-nakâniyan
1s → 2s kiwî-nakânitin ê-wî-nakânitân
3s → 4 wî-nakânêw ê-wî-nakânât
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
2s → 1s kika-nakânin
1s → 2s kika-nakânitin
3s → 4 ka-nakânêw
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
2s → 1s ka-nakâniyan ta-nakâniyan
1s → 2s ka-nakânitân ta-nakânitân
3s → 4 ka-nakânât ta-nakânât
FUTURE CONDITIONAL
2s → 1s nakâniyani
1s → 2s nakânitâni
3s → 4 nakânâci
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s → 1s nakânin nakânîhkan
2s → 3s nakân nakânâhkan
Full paradigm →
PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kinakânin ê-nakâniyan
2s → 1p kinakâninân ê-nakâniyâhk
2p → 1s kinakâninâwâw ê-nakâniyêk
2p → 1p kinakâninân ê-nakâniyâhk
1s → 2s kinakânitin
kinakânitin
ê-nakânitân
1s → 2p kinakânitinâwâw
kinakânitinâwâw
ê-nakânitakok
1p → 2s kinakânitinân
kinakânitinân
ê-nakânitâhk
1p → 2p kinakânitinân
kinakânitinân
ê-nakânitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s ninakânâw ê-nakânak
2s → 3s kinakânâw ê-nakânat
1p → 3s ninakânânân ê-nakânâyâhk
21 → 3s kinakânânaw ê-nakânâyahk
2p → 3s kinakânâwâw ê-nakânâyêk
1s → 3p ninakânâwak ê-nakânakik
2s → 3p kinakânâwak ê-nakânacik
1p → 3p ninakânânânak ê-nakânâyâhkik
21 → 3p kinakânânawak ê-nakânâyâhkok
2p → 3p kinakânâwâwak ê-nakânâyêkok
1s → 4 ninakânimâwa ê-nakânimak
2s → 4 kinakânimâwa ê-nakânimat
1p → 4 ninakânimânâna ê-nakânimâyâhk
21 → 4 kinakânimânawa ê-nakânimâyahk
2p → 4 kinakânimâwâwa ê-nakânimâyek
3s → 1s ninakânik ê-nakânit
3s → 2s kinakânik ê-nakânisk
3s → 1p ninakânikonân ê-nakânikoyâhk
3s → 21 kinakânikonaw ê-nakânikoyahk
3s → 2p kinakânikowâw ê-nakânikoyek
3p → 1s ninakânikwak ê-nakânicik
3p → 2s kinakânikwak ê-nakâniskik
3p → 1p ninakânikonânak ê-nakânikoyâhkik
3p → 21 kinakânikonawak ê-nakânikoyahkok
3s → 2p kinakânikowâwak ê-nakânikoyêkok
4 → 1s ninakânikoyiwa ê-nakânimit
4 → 2s kinakânikoyiwa ê-nakânimisk
4 → 1p ninakânikonâna ê-nakânikoyâhk
4 → 21 kinakânikonawa ê-nakânikoyahk
4 → 2p kinakânikowâws ê-nakânikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 nakânêw ê-nakânât
3p → 4 nakânêwak ê-nakânâcik
4 → 5 nakânêyiwa
4 → 3s nakânik ê-nakânikot
4 → 3p nakânikwak ê-nakânikocik
5 → 4 nakânikoyiwa ê-nakânikoyit
Unspecified actor Independent Conjunct
X → 1s
X → 2s
X → 3s
X → 4
X → 1p
X → 21
X → 2p
X → 3p
PAST TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s
2s → 1p
2p → 1s
2p → 1p
1s → 2s
1s → 2p
1p → 2s
1p → 2p
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s
2s → 3s
1p → 3s
21 → 3s
2p → 3s
1s → 3p
2s → 3p
1p → 3p
21 → 3p
2p → 3p
1s → 4
2s → 4
1p → 4
21 → 4
2p → 4
3s → 1s
3s → 2s
3s → 1p
3s → 21
3s → 2p
3p → 1s
3p → 2s
3p → 1p
3p → 21
3s → 2p
4 → 1s
4 → 2s
4 → 1p
4 → 21
4 → 2p
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4
3p → 4
4 → 5
4 → 3s
4 → 3p
5 → 4
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kiwî-nakânin ê-wî-nakâniyan
2s → 1p kiwî-nakâninân ê-wî-nakâniyâhk
2p → 1s kiwî-nakâninâwâw ê-wî-nakâniyêk
2p → 1p kiwî-nakâninân ê-wî-nakâniyâhk
1s → 2s kiwî-nakânitin ê-wî-nakânitân
1s → 2p kiwî-nakânitinâwâw ê-wî-nakânitakok
1p → 2s kiwî-nakânitinân ê-wî-nakânitâhk
1p → 2p kiwî-nakânitinân ê-wî-nakânitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s niwî-nakânâw ê-wî-nakânak
2s → 3s kiwî-nakânâw ê-wî-nakânat
1p → 3s niwî-nakânânân ê-wî-nakânâyâhk
21 → 3s kiwî-nakânânaw ê-wî-nakânâyahk
2p → 3s kiwî-nakânâwâw ê-wî-nakânâyêk
1s → 3p niwî-nakânâwak ê-wî-nakânakik
2s → 3p kiwî-nakânâwak ê-wî-nakânacik
1p → 3p niwî-nakânânânak ê-wî-nakânâyâhkik
21 → 3p kiwî-nakânânawak ê-wî-nakânâyâhkok
2p → 3p kiwî-nakânâwâwak ê-wî-nakânâyêkok
1s → 4 niwî-nakânimâwa ê-wî-nakânimak
2s → 4 kiwî-nakânimâwa ê-wî-nakânimat
1p → 4 niwî-nakânimânâna ê-wî-nakânimâyâhk
21 → 4 kiwî-nakânimânawa ê-wî-nakânimâyahk
2p → 4 kiwî-nakânimâwâwa ê-wî-nakânimâyek
3s → 1s niwî-nakânik ê-wî-nakânit
3s → 2s kiwî-nakânik ê-wî-nakânisk
3s → 1p niwî-nakânikonân ê-wî-nakânikoyâhk
3s → 21 kiwî-nakânikonaw ê-wî-nakânikoyahk
3s → 2p kiwî-nakânikowâw ê-wî-nakânikoyek
3p → 1s niwî-nakânikwak ê-wî-nakânicik
3p → 2s kiwî-nakânikwak ê-wî-nakâniskik
3p → 1p niwî-nakânikonânak ê-wî-nakânikoyâhkik
3p → 21 kiwî-nakânikonawak ê-wî-nakânikoyahkok
3s → 2p kiwî-nakânikowâwak ê-wî-nakânikoyêkok
4 → 1s niwî-nakânikoyiwa ê-wî-nakânimit
4 → 2s kiwî-nakânikoyiwa ê-wî-nakânimisk
4 → 1p niwî-nakânikonâna ê-wî-nakânikoyâhk
4 → 21 kiwî-nakânikonawa ê-wî-nakânikoyahk
4 → 2p kiwî-nakânikowâws ê-wî-nakânikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 wî-nakânêw ê-wî-nakânât
3p → 4 wî-nakânêwak ê-wî-nakânâcik
4 → 5 wî-nakânêyiwa
4 → 3s wî-nakânik ê-wî-nakânikot
4 → 3p wî-nakânikwak ê-wî-nakânikocik
5 → 4 wî-nakânikoyiwa ê-wî-nakânikoyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Speech Act Participants Independent
2s → 1s kika-nakânin
2s → 1p kika-nakâninân
2p → 1s kika-nakâninâwâw
2p → 1p kika-nakâninân
1s → 2s kika-nakânitin
1s → 2p kika-nakânitinâwâw
1p → 2s kika-nakânitinân
1p → 2p kika-nakânitinân
Mixed participants Independent
1s → 3s nika-nakânâw
2s → 3s kika-nakânâw
1p → 3s nika-nakânânân
21 → 3s kika-nakânânaw
2p → 3s kika-nakânâwâw
1s → 3p nika-nakânâwak
2s → 3p kika-nakânâwak
1p → 3p nika-nakânânânak
21 → 3p kika-nakânânawak
2p → 3p kika-nakânâwâwak
1s → 4 nika-nakânimâwa
2s → 4 kika-nakânimâwa
1p → 4 nika-nakânimânâna
21 → 4 kika-nakânimânawa
2p → 4 kika-nakânimâwâwa
3s → 1s nika-nakânik
3s → 2s kika-nakânik
3s → 1p nika-nakânikonân
3s → 21 kika-nakânikonaw
3s → 2p kika-nakânikowâw
3p → 1s nika-nakânikwak
3p → 2s kika-nakânikwak
3p → 1p nika-nakânikonânak
3p → 21 kika-nakânikonawak
3s → 2p kika-nakânikowâwak
4 → 1s nika-nakânikoyiwa
4 → 2s kika-nakânikoyiwa
4 → 1p nika-nakânikonâna
4 → 21 kika-nakânikonawa
4 → 2p kika-nakânikowâws
Third person participants Independent: ka- Independent: ta-
3s → 4 ka-nakânêw
3p → 4 ka-nakânêwak
4 → 5 ka-nakânêyiwa
4 → 3s ka-nakânik
4 → 3p ka-nakânikwak
5 → 4 ka-nakânikoyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Speech Act Participants Conjunct: ka- Conjunct: ta-
2s → 1s ka-nakâniyan ta-nakâniyan
2s → 1p ka-nakâniyâhk ta-nakâniyâhk
2p → 1s ka-nakâniyêk ta-nakâniyêk
2p → 1p ka-nakâniyâhk ta-nakâniyâhk
1s → 2s ka-nakânitân ta-nakânitân
1s → 2p ka-nakânitakok ta-nakânitakok
1p → 2s ka-nakânitâhk ta-nakânitâhk
1p → 2p ka-nakânitâhk ta-nakânitâhk
Mixed participants Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s → 3s ka-nakânak ta-nakânak
2s → 3s ka-nakânat ta-nakânat
1p → 3s ka-nakânâyâhk ta-nakânâyâhk
21 → 3s ka-nakânâyahk ta-nakânâyahk
2p → 3s ka-nakânâyêk ta-nakânâyêk
1s → 3p ka-nakânakik ta-nakânakik
2s → 3p ka-nakânacik ta-nakânacik
1p → 3p ka-nakânâyâhkik ta-nakânâyâhkik
21 → 3p ka-nakânâyâhkok ta-nakânâyâhkok
2p → 3p ka-nakânâyêkok ta-nakânâyêkok
1s → 4 ka-nakânimak ta-nakânimak
2s → 4 ka-nakânimat ta-nakânimat
1p → 4 ka-nakânimâyâhk ta-nakânimâyâhk
21 → 4 ka-nakânimâyahk ta-nakânimâyahk
2p → 4 ka-nakânimâyek ta-nakânimâyek
3s → 1s ka-nakânit ta-nakânit
3s → 2s ka-nakânisk ta-nakânisk
3s → 1p ka-nakânikoyâhk ta-nakânikoyâhk
3s → 21 ka-nakânikoyahk ta-nakânikoyahk
3s → 2p ka-nakânikoyek ta-nakânikoyek
3p → 1s ka-nakânicik ta-nakânicik
3p → 2s ka-nakâniskik ta-nakâniskik
3p → 1p ka-nakânikoyâhkik ta-nakânikoyâhkik
3p → 21 ka-nakânikoyahkok ta-nakânikoyahkok
3s → 2p ka-nakânikoyêkok ta-nakânikoyêkok
4 → 1s ka-nakânimit ta-nakânimit
4 → 2s ka-nakânimisk ta-nakânimisk
4 → 1p ka-nakânikoyâhk ta-nakânikoyâhk
4 → 21 ka-nakânikoyahk ta-nakânikoyahk
4 → 2p ka-nakânikoyêk ta-nakânikoyêk
Third person participants Conjunct: ka- Conjunct: ta-
3s → 4 ka-nakânât ta-nakânât
3p → 4 ka-nakânâcik ta-nakânâcik
4 → 5
4 → 3s ka-nakânikot ta-nakânikot
4 → 3p ka-nakânikocik ta-nakânikocik
5 → 4 ka-nakânikoyit ta-nakânikoyit
FUTURE CONDITIONAL
Speech Act Participants
2s → 1s nakâniyani
2s → 1p nakâniyâhki
2p → 1s nakâniyêko
2p → 1p nakâniyâhki
1s → 2s nakânitâni
1s → 2p nakânitako
1p → 2s nakânitâhki
1p → 2p nakânitâhki
Mixed participants
1s → 3s nakânaki
2s → 3s nakânaci
1p → 3s nakânâyâhki
21 → 3s nakânâyahko
2p → 3s nakânâyêko
1s → 3p nakânakwâwi
2s → 3p nakânatwâwi
1p → 3p nakânâyâhkwâwi
21 → 3p nakânâyahkwâwi
2p → 3p nakânâyêkwâwi
1s → 4 nakânimaki
2s → 4 nakânimati
1p → 4 nakânimâyâhki
21 → 4 nakânimâyahko
2p → 4 nakânimâyêko
3s → 1s nakânici
3s → 2s nakâniski
3s → 1p nakânikoyâhki
3s → 21 nakânikoyahko
3s → 2p nakânikoyeko
3p → 1s nakânitwâwi
3p → 2s nakâniskwâwi
3p → 1p nakânikoyâhkwâwi
3p → 21 nakânikoyahkwâwi
3s → 2p nakânikoyêkwâwi
4 → 1s nakânimici
4 → 2s nakânimiski
4 → 1p nakânikoyâhki
4 → 21 nakânikoyahko
4 → 2p nakânikoyêko
Third person participants
3s → 4 nakânâci
3p → 4 nakânâtwâwi
4 → 5
4 → 3s nakânikoci
4 → 3p nakânikotwâwi
5 → 4 nakânikoyici
IMPERATIVE
Local Immediate Delayed
2s → 1s nakânin nakânîhkan
2s → 1p nakâninân nakânîhkâhk
2p → 1s nakânik nakânîhkêk
2p → 1p nakânîhkâhk
Mixed Immediate Delayed
2s → 3s nakân nakânâhkan
2s → 3p nakânik nakânâhkanik
2s → 4
21 → 3s nakânâtân nakânâhkahk
21 → 3p nakânâtânik nakânâhkahkok
2p → 3s nakânihk nakânâhkêk
2p →3p nakânihkok nakânâhkêkok
2p → 4
Full paradigm →

nakânêw (Verb, VTA)

PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kinakânin ê-nakâniyan
1s → 2s kinakânitin
kinakânitin
ê-nakânitân
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s ninakânâw ê-nakânak
2s → 3s kinakânâw ê-nakânat
3s → 1s ninakânik ê-nakânit
3s → 2s kinakânik ê-nakânisk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 nakânêw ê-nakânât
4 → 3s nakânik ê-nakânikot
IMPERATIVE
Immediate
2s → 1s nakânin
2s → 3s nakân
Full paradigm →
PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kinakânin ê-nakâniyan
2s → 1p kinakâninân ê-nakâniyâhk
2p → 1s kinakâninâwâw ê-nakâniyêk
2p → 1p kinakâninân ê-nakâniyâhk
1s → 2s kinakânitin
kinakânitin
ê-nakânitân
1s → 2p kinakânitinâwâw
kinakânitinâwâw
ê-nakânitakok
1p → 2s kinakânitinân
kinakânitinân
ê-nakânitâhk
1p → 2p kinakânitinân
kinakânitinân
ê-nakânitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s ninakânâw ê-nakânak
2s → 3s kinakânâw ê-nakânat
1p → 3s ninakânânân ê-nakânâyâhk
21 → 3s kinakânânaw ê-nakânâyahk
2p → 3s kinakânâwâw ê-nakânâyêk
1s → 3p ninakânâwak ê-nakânakik
2s → 3p kinakânâwak ê-nakânacik
1p → 3p ninakânânânak ê-nakânâyâhkik
21 → 3p kinakânânawak ê-nakânâyâhkok
2p → 3p kinakânâwâwak ê-nakânâyêkok
1s → 4 ninakânimâwa ê-nakânimak
2s → 4 kinakânimâwa ê-nakânimat
1p → 4 ninakânimânâna ê-nakânimâyâhk
21 → 4 kinakânimânawa ê-nakânimâyahk
2p → 4 kinakânimâwâwa ê-nakânimâyek
3s → 1s ninakânik ê-nakânit
3s → 2s kinakânik ê-nakânisk
3s → 1p ninakânikonân ê-nakânikoyâhk
3s → 21 kinakânikonaw ê-nakânikoyahk
3s → 2p kinakânikowâw ê-nakânikoyek
3p → 1s ninakânikwak ê-nakânicik
3p → 2s kinakânikwak ê-nakâniskik
3p → 1p ninakânikonânak ê-nakânikoyâhkik
3p → 21 kinakânikonawak ê-nakânikoyahkok
3s → 2p kinakânikowâwak ê-nakânikoyêkok
4 → 1s ninakânikoyiwa ê-nakânimit
4 → 2s kinakânikoyiwa ê-nakânimisk
4 → 1p ninakânikonâna ê-nakânikoyâhk
4 → 21 kinakânikonawa ê-nakânikoyahk
4 → 2p kinakânikowâws ê-nakânikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 nakânêw ê-nakânât
3p → 4 nakânêwak ê-nakânâcik
4 → 5 nakânêyiwa
4 → 3s nakânik ê-nakânikot
4 → 3p nakânikwak ê-nakânikocik
5 → 4 nakânikoyiwa ê-nakânikoyit
Unspecified actor Independent Conjunct
X → 1s
X → 2s
X → 3s
X → 4
X → 1p
X → 21
X → 2p
X → 3p
PAST TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s
1s → 2s
3s → 4
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s kiwî-nakânin ê-wî-nakâniyan
1s → 2s kiwî-nakânitin ê-wî-nakânitân
3s → 4 wî-nakânêw ê-wî-nakânât
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
2s → 1s kika-nakânin
1s → 2s kika-nakânitin
3s → 4 ka-nakânêw
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
2s → 1s ka-nakâniyan ta-nakâniyan
1s → 2s ka-nakânitân ta-nakânitân
3s → 4 ka-nakânât ta-nakânât
FUTURE CONDITIONAL
2s → 1s nakâniyani
1s → 2s nakânitâni
3s → 4 nakânâci
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s → 1s nakânin nakânîhkan
2s → 3s nakân