PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
IMPERATIVE
Local Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
1p nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
21 kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
2p kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
3p kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
4 kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
1p niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
21 kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
2p kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
3p wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
4 wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
1p nika-ispîhtisînân
21 kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
2p kika-ispîhtisînâwâw
3p ka-ispîhtisîwak
4 ka-ispîhtisîyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
2s ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
3s ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
1p ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
21 ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
2p ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
3p ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
4 ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
1p ispîhtisîyâhki
21 ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
2p ispîhtisîyêko
3p ispîhtisîtwâwi
4 ispîhtisîyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk

ispîhtisîw (Verb, VAI)

  • nêhiyawêwin : itwêwina / Cree : Words
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
IMPERATIVE
Local Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
1p nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
21 kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
2p kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
3p kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
4 kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
1p niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
21 kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
2p kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
3p wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
4 wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
1p nika-ispîhtisînân
21 kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
2p kika-ispîhtisînâwâw
3p ka-ispîhtisîwak
4 ka-ispîhtisîyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
2s ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
3s ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
1p ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
21 ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
2p ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
3p ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
4 ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
1p ispîhtisîyâhki
21 ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
2p ispîhtisîyêko
3p ispîhtisîtwâwi
4 ispîhtisîyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
wîci-ispîhtisîmêw
  • ← √ispîhtisî- +  Verb +  Animate Intransitive +  Derived comitative +  Verb +  Transitive Animate +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular +  Goal: 3rd Person Singular/Plural (Obviative)
  • masinahikêwina →

PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kiwîci-ispîhtisîmin ê-wîci-ispîhtisîmiyan
1s → 2s kiwîci-ispîhtisîmitin ê-wîci-ispîhtisîmitân
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s niwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmak
2s → 3s kiwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmat
3s → 1s niwîci-ispîhtisîmik ê-wîci-ispîhtisîmit
3s → 2s kiwîci-ispîhtisîmik ê-wîci-ispîhtisîmisk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 wîci-ispîhtisîmêw ê-wîci-ispîhtisîmât
4 → 3s wîci-ispîhtisîmik
wîci-ispîhtisîmikow
ê-wîci-ispîhtisîmikot
IMPERATIVE
Immediate
2s → 1s wîci-ispîhtisîmin
2s → 3s wîci-ispîhtisîm
PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kiwîci-ispîhtisîmin ê-wîci-ispîhtisîmiyan
2s → 1p kiwîci-ispîhtisîminân ê-wîci-ispîhtisîmiyâhk
2p → 1s kiwîci-ispîhtisîminâwâw ê-wîci-ispîhtisîmiyêk
2p → 1p kiwîci-ispîhtisîminân ê-wîci-ispîhtisîmiyâhk
1s → 2s kiwîci-ispîhtisîmitin ê-wîci-ispîhtisîmitân
1s → 2p kiwîci-ispîhtisîmitinâwâw ê-wîci-ispîhtisîmitakok
1p → 2s kiwîci-ispîhtisîmitinân ê-wîci-ispîhtisîmitâhk
1p → 2p kiwîci-ispîhtisîmitinân ê-wîci-ispîhtisîmitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s niwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmak
2s → 3s kiwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmat
1p → 3s niwîci-ispîhtisîmânân ê-wîci-ispîhtisîmâyâhk
21 → 3s kiwîci-ispîhtisîmânaw ê-wîci-ispîhtisîmâyahk
2p → 3s kiwîci-ispîhtisîmâwâw ê-wîci-ispîhtisîmâyêk
1s → 3p niwîci-ispîhtisîmâwak ê-wîci-ispîhtisîmakik
2s → 3p kiwîci-ispîhtisîmâwak ê-wîci-ispîhtisîmacik
1p → 3p niwîci-ispîhtisîmânânak ê-wîci-ispîhtisîmâyâhkik
21 → 3p kiwîci-ispîhtisîmânawak ê-wîci-ispîhtisîmâyahkok
2p → 3p kiwîci-ispîhtisîmâwâwak ê-wîci-ispîhtisîmâyêkok
1s → 4 niwîci-ispîhtisîmimâwa ê-wîci-ispîhtisîmimak
2s → 4 kiwîci-ispîhtisîmimâwa ê-wîci-ispîhtisîmimat
1p → 4 niwîci-ispîhtisîmimânâna ê-wîci-ispîhtisîmimâyâhk
21 → 4 kiwîci-ispîhtisîmimânawa ê-wîci-ispîhtisîmimâyahk
2p → 4 kiwîci-ispîhtisîmimâwâwa ê-wîci-ispîhtisîmimâyêk
3s → 1s niwîci-ispîhtisîmik ê-wîci-ispîhtisîmit
3s → 2s kiwîci-ispîhtisîmik ê-wîci-ispîhtisîmisk
3s → 1p niwîci-ispîhtisîmikonân ê-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
3s → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonaw ê-wîci-ispîhtisîmikoyahk
3s → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâw ê-wîci-ispîhtisîmikoyêk
3p → 1s niwîci-ispîhtisîmikwak
niwîci-ispîhtisîmikowak
ê-wîci-ispîhtisîmicik
3p → 2s kiwîci-ispîhtisîmikwak
kiwîci-ispîhtisîmikowak
ê-wîci-ispîhtisîmiskik
3p → 1p niwîci-ispîhtisîmikonânak ê-wîci-ispîhtisîmikoyâhkik
3p → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonawak ê-wîci-ispîhtisîmikoyahkok
3p → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâwak ê-wîci-ispîhtisîmikoyêkok
4 → 1s niwîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimit
4 → 2s kiwîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimisk
4 → 1p niwîci-ispîhtisîmikonâna ê-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
4 → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonawa ê-wîci-ispîhtisîmikoyahk
4 → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâwa ê-wîci-ispîhtisîmikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 wîci-ispîhtisîmêw ê-wîci-ispîhtisîmât
3p → 4 wîci-ispîhtisîmêwak ê-wîci-ispîhtisîmâcik
4 → 5 wîci-ispîhtisîmêyiwa ê-wîci-ispîhtisîmâyit
4 → 3s wîci-ispîhtisîmik
wîci-ispîhtisîmikow
ê-wîci-ispîhtisîmikot
4 → 3p wîci-ispîhtisîmikwak
wîci-ispîhtisîmikowak
ê-wîci-ispîhtisîmikocik
5 → 4 wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmikoyit
Unspecified actor Independent Conjunct
X → 1s niwîci-ispîhtisîmikawin ê-wîci-ispîhtisîmikawiyân
X → 2s kiwîci-ispîhtisîmikawin ê-wîci-ispîhtisîmikawiyan
X → 3s wîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmiht
X → 4 wîci-ispîhtisîmâyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimiht
X → 1p niwîci-ispîhtisîmikawinân ê-wîci-ispîhtisîmikawiyâhk
X → 21 kiwîci-ispîhtisîmikawinaw
kiwîci-ispîhtisîmikawinânaw
ê-wîci-ispîhtisîmikawiyahk
X → 2p kiwîci-ispîhtisîmikawinâwâw ê-wîci-ispîhtisîmikawiyêk
X → 3p wîci-ispîhtisîmâwak ê-wîci-ispîhtisîmikawiyêk
PAST TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s kikî-wîci-ispîhtisîmin ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyan
1s → 2s kikî-wîci-ispîhtisîmitin ê-kî-wîci-ispîhtisîmitân
3s → 4 kî-wîci-ispîhtisîmêw ê-kî-wîci-ispîhtisîmât
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s kiwî-wîci-ispîhtisîmin ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyan
1s → 2s kiwî-wîci-ispîhtisîmitin ê-wî-wîci-ispîhtisîmitân
3s → 4 wî-wîci-ispîhtisîmêw ê-wî-wîci-ispîhtisîmât
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
2s → 1s kika-wîci-ispîhtisîmin
1s → 2s kika-wîci-ispîhtisîmitin
3s → 4 ka-wîci-ispîhtisîmêw
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
2s → 1s ka-wîci-ispîhtisîmiyan ta-wîci-ispîhtisîmiyan
1s → 2s ka-wîci-ispîhtisîmitân ta-wîci-ispîhtisîmitân
3s → 4 ka-wîci-ispîhtisîmât ta-wîci-ispîhtisîmât
FUTURE CONDITIONAL
2s → 1s wîci-ispîhtisîmiyani
1s → 2s wîci-ispîhtisîmitâni
3s → 4 wîci-ispîhtisîmâci
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s → 1s wîci-ispîhtisîmin wîci-ispîhtisîmîhkan
2s → 3s wîci-ispîhtisîm wîci-ispîhtisîmâhkan
PRESENT TENSE
Speech act participants Independent Conjunct
2s → 1s kiwîci-ispîhtisîmin ê-wîci-ispîhtisîmiyan
2s → 1p kiwîci-ispîhtisîminân ê-wîci-ispîhtisîmiyâhk
2p → 1s kiwîci-ispîhtisîminâwâw ê-wîci-ispîhtisîmiyêk
2p → 1p kiwîci-ispîhtisîminân ê-wîci-ispîhtisîmiyâhk
1s → 2s kiwîci-ispîhtisîmitin ê-wîci-ispîhtisîmitân
1s → 2p kiwîci-ispîhtisîmitinâwâw ê-wîci-ispîhtisîmitakok
1p → 2s kiwîci-ispîhtisîmitinân ê-wîci-ispîhtisîmitâhk
1p → 2p kiwîci-ispîhtisîmitinân ê-wîci-ispîhtisîmitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s niwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmak
2s → 3s kiwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmat
1p → 3s niwîci-ispîhtisîmânân ê-wîci-ispîhtisîmâyâhk
21 → 3s kiwîci-ispîhtisîmânaw ê-wîci-ispîhtisîmâyahk
2p → 3s kiwîci-ispîhtisîmâwâw ê-wîci-ispîhtisîmâyêk
1s → 3p niwîci-ispîhtisîmâwak ê-wîci-ispîhtisîmakik
2s → 3p kiwîci-ispîhtisîmâwak ê-wîci-ispîhtisîmacik
1p → 3p niwîci-ispîhtisîmânânak ê-wîci-ispîhtisîmâyâhkik
21 → 3p kiwîci-ispîhtisîmânawak ê-wîci-ispîhtisîmâyahkok
2p → 3p kiwîci-ispîhtisîmâwâwak ê-wîci-ispîhtisîmâyêkok
1s → 4 niwîci-ispîhtisîmimâwa ê-wîci-ispîhtisîmimak
2s → 4 kiwîci-ispîhtisîmimâwa ê-wîci-ispîhtisîmimat
1p → 4 niwîci-ispîhtisîmimânâna ê-wîci-ispîhtisîmimâyâhk
21 → 4 kiwîci-ispîhtisîmimânawa ê-wîci-ispîhtisîmimâyahk
2p → 4 kiwîci-ispîhtisîmimâwâwa ê-wîci-ispîhtisîmimâyêk
3s → 1s niwîci-ispîhtisîmik ê-wîci-ispîhtisîmit
3s → 2s kiwîci-ispîhtisîmik ê-wîci-ispîhtisîmisk
3s → 1p niwîci-ispîhtisîmikonân ê-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
3s → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonaw ê-wîci-ispîhtisîmikoyahk
3s → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâw ê-wîci-ispîhtisîmikoyêk
3p → 1s niwîci-ispîhtisîmikwak
niwîci-ispîhtisîmikowak
ê-wîci-ispîhtisîmicik
3p → 2s kiwîci-ispîhtisîmikwak
kiwîci-ispîhtisîmikowak
ê-wîci-ispîhtisîmiskik
3p → 1p niwîci-ispîhtisîmikonânak ê-wîci-ispîhtisîmikoyâhkik
3p → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonawak ê-wîci-ispîhtisîmikoyahkok
3s → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâwak ê-wîci-ispîhtisîmikoyêkok
4 → 1s niwîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimit
4 → 2s kiwîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimisk
4 → 1p niwîci-ispîhtisîmikonâna ê-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
4 → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonawa ê-wîci-ispîhtisîmikoyahk
4 → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâwa ê-wîci-ispîhtisîmikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 wîci-ispîhtisîmêw ê-wîci-ispîhtisîmât
3p → 4 wîci-ispîhtisîmêwak ê-wîci-ispîhtisîmâcik
4 → 5 wîci-ispîhtisîmêyiwa ê-wîci-ispîhtisîmâyit
4 → 3s wîci-ispîhtisîmik
wîci-ispîhtisîmikow
ê-wîci-ispîhtisîmikot
4 → 3p wîci-ispîhtisîmikwak
wîci-ispîhtisîmikowak
ê-wîci-ispîhtisîmikocik
5 → 4 wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmikoyit
Unspecified actor Independent Conjunct
X → 1s niwîci-ispîhtisîmikawin ê-wîci-ispîhtisîmikawiyân
X → 2s kiwîci-ispîhtisîmikawin ê-wîci-ispîhtisîmikawiyan
X → 3s wîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmiht
X → 4 wîci-ispîhtisîmâyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimiht
X → 1p niwîci-ispîhtisîmikawinân ê-wîci-ispîhtisîmikawiyâhk
X → 21 kiwîci-ispîhtisîmikawinaw
kiwîci-ispîhtisîmikawinânaw
ê-wîci-ispîhtisîmikawiyahk
X → 2p kiwîci-ispîhtisîmikawinâwâw ê-wîci-ispîhtisîmikawiyêk
X → 3p wîci-ispîhtisîmâwak ê-wîci-ispîhtisîmihcik
Inanimate actor
PAST TENSE
Speech act participants Independent Conjunct
2s → 1s kikî-wîci-ispîhtisîmin ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyan
2s → 1p kikî-wîci-ispîhtisîminân ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
2p → 1s kikî-wîci-ispîhtisîminâwâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyêk
2p → 1p kikî-wîci-ispîhtisîminân ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
1s → 2s kikî-wîci-ispîhtisîmitin ê-kî-wîci-ispîhtisîmitân
1s → 2p kikî-wîci-ispîhtisîmitinâwâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmitakok
1p → 2s kikî-wîci-ispîhtisîmitinân ê-kî-wîci-ispîhtisîmitâhk
1p → 2p kikî-wîci-ispîhtisîmitinân ê-kî-wîci-ispîhtisîmitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s nikî-wîci-ispîhtisîmâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmak
2s → 3s kikî-wîci-ispîhtisîmâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmat
1p → 3s nikî-wîci-ispîhtisîmânân ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyâhk
21 → 3s kikî-wîci-ispîhtisîmânaw ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyahk
2p → 3s kikî-wîci-ispîhtisîmâwâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyêk
1s → 3p nikî-wîci-ispîhtisîmâwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmakik
2s → 3p kikî-wîci-ispîhtisîmâwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmacik
1p → 3p nikî-wîci-ispîhtisîmânânak ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyâhkik
21 → 3p kikî-wîci-ispîhtisîmânawak ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyahkok
2p → 3p kikî-wîci-ispîhtisîmâwâwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyêkok
1s → 4 nikî-wîci-ispîhtisîmimâwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimak
2s → 4 kikî-wîci-ispîhtisîmimâwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimat
1p → 4 nikî-wîci-ispîhtisîmimânâna ê-kî-wîci-ispîhtisîmimâyâhk
21 → 4 kikî-wîci-ispîhtisîmimânawa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimâyahk
2p → 4 kikî-wîci-ispîhtisîmimâwâwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimâyêk
3s → 1s nikî-wîci-ispîhtisîmik ê-kî-wîci-ispîhtisîmit
3s → 2s kikî-wîci-ispîhtisîmik ê-kî-wîci-ispîhtisîmisk
3s → 1p nikî-wîci-ispîhtisîmikonân ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
3s → 21 kikî-wîci-ispîhtisîmikonaw ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyahk
3s → 2p kikî-wîci-ispîhtisîmikowâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyêk
3p → 1s nikî-wîci-ispîhtisîmikwak
nikî-wîci-ispîhtisîmikowak
ê-kî-wîci-ispîhtisîmicik
3p → 2s kikî-wîci-ispîhtisîmikwak
kikî-wîci-ispîhtisîmikowak
ê-kî-wîci-ispîhtisîmiskik
3p → 1p nikî-wîci-ispîhtisîmikonânak ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyâhkik
3p → 21 kikî-wîci-ispîhtisîmikonawak ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyahkok
3s → 2p kikî-wîci-ispîhtisîmikowâwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyêkok
4 → 1s nikî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimit
4 → 2s kikî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimisk
4 → 1p nikî-wîci-ispîhtisîmikonâna ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
4 → 21 kikî-wîci-ispîhtisîmikonawa ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyahk
4 → 2p kikî-wîci-ispîhtisîmikowâwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 kî-wîci-ispîhtisîmêw ê-kî-wîci-ispîhtisîmât
3p → 4 kî-wîci-ispîhtisîmêwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmâcik
4 → 5 kî-wîci-ispîhtisîmêyiwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyit
4 → 3s kî-wîci-ispîhtisîmik
kî-wîci-ispîhtisîmikow
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikot
4 → 3p kî-wîci-ispîhtisîmikwak
kî-wîci-ispîhtisîmikowak
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikocik
5 → 4 kî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Speech act participants Independent Conjunct
2s → 1s kiwî-wîci-ispîhtisîmin ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyan
2s → 1p kiwî-wîci-ispîhtisîminân ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
2p → 1s kiwî-wîci-ispîhtisîminâwâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyêk
2p → 1p kiwî-wîci-ispîhtisîminân ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
1s → 2s kiwî-wîci-ispîhtisîmitin ê-wî-wîci-ispîhtisîmitân
1s → 2p kiwî-wîci-ispîhtisîmitinâwâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmitakok
1p → 2s kiwî-wîci-ispîhtisîmitinân ê-wî-wîci-ispîhtisîmitâhk
1p → 2p kiwî-wîci-ispîhtisîmitinân ê-wî-wîci-ispîhtisîmitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s niwî-wîci-ispîhtisîmâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmak
2s → 3s kiwî-wîci-ispîhtisîmâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmat
1p → 3s