Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
1p exclusive nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
1p inclusive kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
1p exclusive nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
1p inclusive kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik

ispîhtisîw (Verb, VAI)

Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
1p exclusive nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
1p inclusive kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
1p exclusive nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
1p inclusive kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
wîcispîhtisîmêw
  • ← √ispîhtisî- +  Verb +  Animate Intransitive +  Der/Comm +  Verb +  Transitive Animate +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular +  Goal: 3rd Person Singular/Plural (Obviative)
  • masinahikêwina →

PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kiwîci-ispîhtisîmin
1s → 2s kiwîci-ispîhtisîmitin
kiwîci-ispîhtisîmitin
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s niwîci-ispîhtisîmâw
2s → 3s kiwîci-ispîhtisîmâw
3s → 1s niwîci-ispîhtisîmik
3s → 2s kiwîci-ispîhtisîmik
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 wîci-ispîhtisîmêw
4 → 3s wîci-ispîhtisîmik
IMPERATIVE
Immediate
2s → 1s wîci-ispîhtisîmin
2s → 3s wîci-ispîhtisîm
PRESENT TENSE
Speech Act Participants Independent Conjunct
2s → 1s kiwîci-ispîhtisîmin
2s → 1p kiwîci-ispîhtisîminân
2p → 1s kiwîci-ispîhtisîminâwâw
2p → 1p kiwîci-ispîhtisîminân
1s → 2s kiwîci-ispîhtisîmitin
kiwîci-ispîhtisîmitin
1s → 2p kiwîci-ispîhtisîmitinâwâw
kiwîci-ispîhtisîmitinâwâw
1p → 2s kiwîci-ispîhtisîmitinân
kiwîci-ispîhtisîmitinân
1p → 2p kiwîci-ispîhtisîmitinân
kiwîci-ispîhtisîmitinân
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s niwîci-ispîhtisîmâw
2s → 3s kiwîci-ispîhtisîmâw
1p → 3s niwîci-ispîhtisîmânân
21 → 3s kiwîci-ispîhtisîmânaw
2p → 3s kiwîci-ispîhtisîmâwâw
1s → 3p niwîci-ispîhtisîmâwak
2s → 3p kiwîci-ispîhtisîmâwak
1p → 3p niwîci-ispîhtisîmânânak
21 → 3p kiwîci-ispîhtisîmânawak
2p → 3p kiwîci-ispîhtisîmâwâwak
1s → 4 niwîci-ispîhtisîmimâwa
2s → 4 kiwîci-ispîhtisîmimâwa
1p → 4 niwîci-ispîhtisîmimânâna
21 → 4 kiwîci-ispîhtisîmimânawa
2p → 4 kiwîci-ispîhtisîmimâwâwa
3s → 1s niwîci-ispîhtisîmik
3s → 2s kiwîci-ispîhtisîmik
3s → 1p niwîci-ispîhtisîmikonân
3s → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonaw
3s → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâw
3p → 1s niwîci-ispîhtisîmikwak
3p → 2s kiwîci-ispîhtisîmikwak
3p → 1p niwîci-ispîhtisîmikonânak
3p → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonawak
3s → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâwak
4 → 1s niwîci-ispîhtisîmikoyiwa
4 → 2s kiwîci-ispîhtisîmikoyiwa
4 → 1p niwîci-ispîhtisîmikonâna
4 → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonawa
4 → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâws
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 wîci-ispîhtisîmêw
3p → 4 wîci-ispîhtisîmêwak
4 → 5 wîci-ispîhtisîmêyiwa
4 → 3s wîci-ispîhtisîmik
4 → 3p wîci-ispîhtisîmikwak
5 → 4 wîci-ispîhtisîmikoyiwa
Unspecified actor Independent Conjunct
X → 1s
X → 2s
X → 3s
X → 4
X → 1p
X → 21
X → 2p
X → 3p
PAST TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s kikîwîci-ispîhtisîmin
kikî-wîci-ispîhtisîmin
êkîwîci-ispîhtisîmiyan
ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyan
1s → 2s kikîwîci-ispîhtisîmitin
kikî-wîci-ispîhtisîmitin
êkîwîci-ispîhtisîmitân
ê-kî-wîci-ispîhtisîmitân
3s → 4 kîwîci-ispîhtisîmêw
kî-wîci-ispîhtisîmêw
êkîwîci-ispîhtisîmât
ê-kî-wîci-ispîhtisîmât
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
2s → 1s kiwîwîci-ispîhtisîmin
kiwî-wîci-ispîhtisîmin
êwîwîci-ispîhtisîmiyan
ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyan
1s → 2s kiwîwîci-ispîhtisîmitin
kiwî-wîci-ispîhtisîmitin
êwîwîci-ispîhtisîmitân
ê-wî-wîci-ispîhtisîmitân
3s → 4 wîwîci-ispîhtisîmêw
wî-wîci-ispîhtisîmêw
êwîwîci-ispîhtisîmât
ê-wî-wîci-ispîhtisîmât
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
2s → 1s kikawîci-ispîhtisîmin
kika-wîci-ispîhtisîmin
1s → 2s kikawîci-ispîhtisîmitin
kika-wîci-ispîhtisîmitin
3s → 4 kawîci-ispîhtisîmêw
ka-wîci-ispîhtisîmêw
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
2s → 1s
1s → 2s
3s → 4
FUTURE CONDITIONAL
2s → 1s wîci-ispîhtisîmiyani
1s → 2s wîci-ispîhtisîmitâni
3s → 4 wîci-ispîhtisîmâci
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s → 1s wîci-ispîhtisîmin wîci-ispîhtisîmîhkan
2s → 3s wîci-ispîhtisîm wîci-ispîhtisîmâhkan
PRESENT TENSE
Speech act participants Independent Conjunct
2s → 1s kiwîci-ispîhtisîmin
2s → 1p kiwîci-ispîhtisîminân
2p → 1s kiwîci-ispîhtisîminâwâw
2p → 1p kiwîci-ispîhtisîminân
1s → 2s kiwîci-ispîhtisîmitin
kiwîci-ispîhtisîmitin
1s → 2p kiwîci-ispîhtisîmitinâwâw
kiwîci-ispîhtisîmitinâwâw
1p → 2s kiwîci-ispîhtisîmitinân
kiwîci-ispîhtisîmitinân
1p → 2p kiwîci-ispîhtisîmitinân
kiwîci-ispîhtisîmitinân
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s niwîci-ispîhtisîmâw
2s → 3s kiwîci-ispîhtisîmâw
1p → 3s niwîci-ispîhtisîmânân
21 → 3s kiwîci-ispîhtisîmânaw
2p → 3s kiwîci-ispîhtisîmâwâw
1s → 3p niwîci-ispîhtisîmâwak
2s → 3p kiwîci-ispîhtisîmâwak
1p → 3p niwîci-ispîhtisîmânânak
21 → 3p kiwîci-ispîhtisîmânawak
2p → 3p kiwîci-ispîhtisîmâwâwak
1s → 4 niwîci-ispîhtisîmimâwa
2s → 4 kiwîci-ispîhtisîmimâwa
1p → 4 niwîci-ispîhtisîmimânâna
21 → 4 kiwîci-ispîhtisîmimânawa
2p → 4 kiwîci-ispîhtisîmimâwâwa
3s → 1s niwîci-ispîhtisîmik
3s → 2s kiwîci-ispîhtisîmik
3s → 1p niwîci-ispîhtisîmikonân
3s → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonaw
3s → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâw
3p → 1s niwîci-ispîhtisîmikwak
3p → 2s kiwîci-ispîhtisîmikwak
3p → 1p niwîci-ispîhtisîmikonânak
3p → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonawak
3s → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâwak
4 → 1s niwîci-ispîhtisîmikoyiwa
4 → 2s kiwîci-ispîhtisîmikoyiwa
4 → 1p niwîci-ispîhtisîmikonâna
4 → 21 kiwîci-ispîhtisîmikonawa
4 → 2p kiwîci-ispîhtisîmikowâws
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 wîci-ispîhtisîmêw
3p → 4 wîci-ispîhtisîmêwak
4 → 5 wîci-ispîhtisîmêyiwa
4 → 3s wîci-ispîhtisîmik
4 → 3p wîci-ispîhtisîmikwak
5 → 4 wîci-ispîhtisîmikoyiwa
Unspecified actor Independent Conjunct
X → 1s
X → 2s
X → 3s
X → 4
X → 1p
X → 21
X → 2p
X → 3p
Inanimate actor
PAST TENSE
Speech act participants Independent Conjunct
2s → 1s kikîwîci-ispîhtisîmin
kikî-wîci-ispîhtisîmin
êkîwîci-ispîhtisîmiyan
ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyan
2s → 1p kikîwîci-ispîhtisîminân
kikî-wîci-ispîhtisîminân
êkîwîci-ispîhtisîmiyâhk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
2p → 1s kikîwîci-ispîhtisîminâwâw
kikî-wîci-ispîhtisîminâwâw
êkîwîci-ispîhtisîmiyêk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyêk
2p → 1p kikîwîci-ispîhtisîminân
kikî-wîci-ispîhtisîminân
êkîwîci-ispîhtisîmiyâhk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
1s → 2s kikîwîci-ispîhtisîmitin
kikî-wîci-ispîhtisîmitin
êkîwîci-ispîhtisîmitân
ê-kî-wîci-ispîhtisîmitân
1s → 2p kikîwîci-ispîhtisîmitinâwâw
kikî-wîci-ispîhtisîmitinâwâw
êkîwîci-ispîhtisîmitakok
ê-kî-wîci-ispîhtisîmitakok
1p → 2s kikîwîci-ispîhtisîmitinân
kikî-wîci-ispîhtisîmitinân
êkîwîci-ispîhtisîmitâhk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmitâhk
1p → 2p kikîwîci-ispîhtisîmitinân
kikî-wîci-ispîhtisîmitinân
êkîwîci-ispîhtisîmitâhk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s nikîwîci-ispîhtisîmâw
nikî-wîci-ispîhtisîmâw
êkîwîci-ispîhtisîmak
ê-kî-wîci-ispîhtisîmak
2s → 3s kikîwîci-ispîhtisîmâw
kikî-wîci-ispîhtisîmâw
êkîwîci-ispîhtisîmat
ê-kî-wîci-ispîhtisîmat
1p → 3s nikîwîci-ispîhtisîmânân
nikî-wîci-ispîhtisîmânân
êkîwîci-ispîhtisîmâyâhk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyâhk
21 → 3s kikîwîci-ispîhtisîmânaw
kikî-wîci-ispîhtisîmânaw
êkîwîci-ispîhtisîmâyahk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyahk
2p → 3s kikîwîci-ispîhtisîmâwâw
kikî-wîci-ispîhtisîmâwâw
êkîwîci-ispîhtisîmâyêk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyêk
1s → 3p nikîwîci-ispîhtisîmâwak
nikî-wîci-ispîhtisîmâwak
êkîwîci-ispîhtisîmakik
ê-kî-wîci-ispîhtisîmakik
2s → 3p kikîwîci-ispîhtisîmâwak
kikî-wîci-ispîhtisîmâwak
êkîwîci-ispîhtisîmacik
ê-kî-wîci-ispîhtisîmacik
1p → 3p nikîwîci-ispîhtisîmânânak
nikî-wîci-ispîhtisîmânânak
êkîwîci-ispîhtisîmâyâhkik
ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyâhkik
21 → 3p kikîwîci-ispîhtisîmânawak
kikî-wîci-ispîhtisîmânawak
êkîwîci-ispîhtisîmâyâhkok
ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyâhkok
2p → 3p kikîwîci-ispîhtisîmâwâwak
kikî-wîci-ispîhtisîmâwâwak
êkîwîci-ispîhtisîmâyêkok
ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyêkok
1s → 4 nikîwîci-ispîhtisîmimâwa
nikî-wîci-ispîhtisîmimâwa
êkîwîci-ispîhtisîmimak
ê-kî-wîci-ispîhtisîmimak
2s → 4 kikîwîci-ispîhtisîmimâwa
kikî-wîci-ispîhtisîmimâwa
êkîwîci-ispîhtisîmimat
ê-kî-wîci-ispîhtisîmimat
1p → 4 nikîwîci-ispîhtisîmimânâna
nikî-wîci-ispîhtisîmimânâna
êkîwîci-ispîhtisîmimâyâhk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmimâyâhk
21 → 4 kikîwîci-ispîhtisîmimânawa
kikî-wîci-ispîhtisîmimânawa
êkîwîci-ispîhtisîmimâyahk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmimâyahk
2p → 4 kikîwîci-ispîhtisîmimâwâwa
kikî-wîci-ispîhtisîmimâwâwa
êkîwîci-ispîhtisîmimâyek
ê-kî-wîci-ispîhtisîmimâyek
3s → 1s nikîwîci-ispîhtisîmik
nikî-wîci-ispîhtisîmik
êkîwîci-ispîhtisîmit
ê-kî-wîci-ispîhtisîmit
3s → 2s kikîwîci-ispîhtisîmik
kikî-wîci-ispîhtisîmik
êkîwîci-ispîhtisîmisk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmisk
3s → 1p nikîwîci-ispîhtisîmikonân
nikî-wîci-ispîhtisîmikonân
êkîwîci-ispîhtisîmikoyâhk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
3s → 21 kikîwîci-ispîhtisîmikonaw
kikî-wîci-ispîhtisîmikonaw
êkîwîci-ispîhtisîmikoyahk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyahk
3s → 2p kikîwîci-ispîhtisîmikowâw
kikî-wîci-ispîhtisîmikowâw
êkîwîci-ispîhtisîmikoyek
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyek
3p → 1s nikîwîci-ispîhtisîmikwak
nikî-wîci-ispîhtisîmikwak
êkîwîci-ispîhtisîmicik
ê-kî-wîci-ispîhtisîmicik
3p → 2s kikîwîci-ispîhtisîmikwak
kikî-wîci-ispîhtisîmikwak
êkîwîci-ispîhtisîmiskik
ê-kî-wîci-ispîhtisîmiskik
3p → 1p nikîwîci-ispîhtisîmikonânak
nikî-wîci-ispîhtisîmikonânak
êkîwîci-ispîhtisîmikoyâhkik
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyâhkik
3p → 21 kikîwîci-ispîhtisîmikonawak
kikî-wîci-ispîhtisîmikonawak
êkîwîci-ispîhtisîmikoyahkok
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyahkok
3s → 2p kikîwîci-ispîhtisîmikowâwak
kikî-wîci-ispîhtisîmikowâwak
êkîwîci-ispîhtisîmikoyêkok
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyêkok
4 → 1s nikîwîci-ispîhtisîmikoyiwa
nikî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa
êkîwîci-ispîhtisîmimit
ê-kî-wîci-ispîhtisîmimit
4 → 2s kikîwîci-ispîhtisîmikoyiwa
kikî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa
êkîwîci-ispîhtisîmimisk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmimisk
4 → 1p nikîwîci-ispîhtisîmikonâna
nikî-wîci-ispîhtisîmikonâna
êkîwîci-ispîhtisîmikoyâhk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
4 → 21 kikîwîci-ispîhtisîmikonawa
kikî-wîci-ispîhtisîmikonawa
êkîwîci-ispîhtisîmikoyahk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyahk
4 → 2p kikîwîci-ispîhtisîmikowâws
kikî-wîci-ispîhtisîmikowâws
êkîwîci-ispîhtisîmikoyêk
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 kîwîci-ispîhtisîmêw
kî-wîci-ispîhtisîmêw
êkîwîci-ispîhtisîmât
ê-kî-wîci-ispîhtisîmât
3p → 4 kîwîci-ispîhtisîmêwak
kî-wîci-ispîhtisîmêwak
êkîwîci-ispîhtisîmâcik
ê-kî-wîci-ispîhtisîmâcik
4 → 5 kîwîci-ispîhtisîmêyiwa
kî-wîci-ispîhtisîmêyiwa
4 → 3s kîwîci-ispîhtisîmik
kî-wîci-ispîhtisîmik
êkîwîci-ispîhtisîmikot
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikot
4 → 3p kîwîci-ispîhtisîmikwak
kî-wîci-ispîhtisîmikwak
êkîwîci-ispîhtisîmikocik
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikocik
5 → 4 kîwîci-ispîhtisîmikoyiwa
kî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa
êkîwîci-ispîhtisîmikoyit
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Speech act participants Independent Conjunct
2s → 1s kiwîwîci-ispîhtisîmin
kiwî-wîci-ispîhtisîmin
êwîwîci-ispîhtisîmiyan
ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyan
2s → 1p kiwîwîci-ispîhtisîminân
kiwî-wîci-ispîhtisîminân
êwîwîci-ispîhtisîmiyâhk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
2p → 1s kiwîwîci-ispîhtisîminâwâw
kiwî-wîci-ispîhtisîminâwâw
êwîwîci-ispîhtisîmiyêk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyêk
2p → 1p kiwîwîci-ispîhtisîminân
kiwî-wîci-ispîhtisîminân
êwîwîci-ispîhtisîmiyâhk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
1s → 2s kiwîwîci-ispîhtisîmitin
kiwî-wîci-ispîhtisîmitin
êwîwîci-ispîhtisîmitân
ê-wî-wîci-ispîhtisîmitân
1s → 2p kiwîwîci-ispîhtisîmitinâwâw
kiwî-wîci-ispîhtisîmitinâwâw
êwîwîci-ispîhtisîmitakok
ê-wî-wîci-ispîhtisîmitakok
1p → 2s kiwîwîci-ispîhtisîmitinân
kiwî-wîci-ispîhtisîmitinân
êwîwîci-ispîhtisîmitâhk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmitâhk
1p → 2p kiwîwîci-ispîhtisîmitinân
kiwî-wîci-ispîhtisîmitinân
êwîwîci-ispîhtisîmitâhk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmitâhk
Mixed participants Independent Conjunct
1s → 3s niwîwîci-ispîhtisîmâw
niwî-wîci-ispîhtisîmâw
êwîwîci-ispîhtisîmak
ê-wî-wîci-ispîhtisîmak
2s → 3s kiwîwîci-ispîhtisîmâw
kiwî-wîci-ispîhtisîmâw
êwîwîci-ispîhtisîmat
ê-wî-wîci-ispîhtisîmat
1p → 3s niwîwîci-ispîhtisîmânân
niwî-wîci-ispîhtisîmânân
êwîwîci-ispîhtisîmâyâhk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyâhk
21 → 3s kiwîwîci-ispîhtisîmânaw
kiwî-wîci-ispîhtisîmânaw
êwîwîci-ispîhtisîmâyahk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyahk
2p → 3s kiwîwîci-ispîhtisîmâwâw
kiwî-wîci-ispîhtisîmâwâw
êwîwîci-ispîhtisîmâyêk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyêk
1s → 3p niwîwîci-ispîhtisîmâwak
niwî-wîci-ispîhtisîmâwak
êwîwîci-ispîhtisîmakik
ê-wî-wîci-ispîhtisîmakik
2s → 3p kiwîwîci-ispîhtisîmâwak
kiwî-wîci-ispîhtisîmâwak
êwîwîci-ispîhtisîmacik
ê-wî-wîci-ispîhtisîmacik
1p → 3p niwîwîci-ispîhtisîmânânak
niwî-wîci-ispîhtisîmânânak
êwîwîci-ispîhtisîmâyâhkik
ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyâhkik
21 → 3p kiwîwîci-ispîhtisîmânawak
kiwî-wîci-ispîhtisîmânawak
êwîwîci-ispîhtisîmâyâhkok
ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyâhkok
2p → 3p kiwîwîci-ispîhtisîmâwâwak
kiwî-wîci-ispîhtisîmâwâwak
êwîwîci-ispîhtisîmâyêkok
ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyêkok
1s → 4 niwîwîci-ispîhtisîmimâwa
niwî-wîci-ispîhtisîmimâwa
êwîwîci-ispîhtisîmimak
ê-wî-wîci-ispîhtisîmimak
2s → 4 kiwîwîci-ispîhtisîmimâwa
kiwî-wîci-ispîhtisîmimâwa
êwîwîci-ispîhtisîmimat
ê-wî-wîci-ispîhtisîmimat
1p → 4 niwîwîci-ispîhtisîmimânâna
niwî-wîci-ispîhtisîmimânâna
êwîwîci-ispîhtisîmimâyâhk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmimâyâhk
21 → 4 kiwîwîci-ispîhtisîmimânawa
kiwî-wîci-ispîhtisîmimânawa
êwîwîci-ispîhtisîmimâyahk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmimâyahk
2p → 4 kiwîwîci-ispîhtisîmimâwâwa
kiwî-wîci-ispîhtisîmimâwâwa
êwîwîci-ispîhtisîmimâyek
ê-wî-wîci-ispîhtisîmimâyek
3s → 1s niwîwîci-ispîhtisîmik
niwî-wîci-ispîhtisîmik
êwîwîci-ispîhtisîmit
ê-wî-wîci-ispîhtisîmit
3s → 2s kiwîwîci-ispîhtisîmik
kiwî-wîci-ispîhtisîmik
êwîwîci-ispîhtisîmisk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmisk
3s → 1p niwîwîci-ispîhtisîmikonân
niwî-wîci-ispîhtisîmikonân
êwîwîci-ispîhtisîmikoyâhk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
3s → 21 kiwîwîci-ispîhtisîmikonaw
kiwî-wîci-ispîhtisîmikonaw
êwîwîci-ispîhtisîmikoyahk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyahk
3s → 2p kiwîwîci-ispîhtisîmikowâw
kiwî-wîci-ispîhtisîmikowâw
êwîwîci-ispîhtisîmikoyek
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyek
3p → 1s niwîwîci-ispîhtisîmikwak
niwî-wîci-ispîhtisîmikwak
êwîwîci-ispîhtisîmicik
ê-wî-wîci-ispîhtisîmicik
3p → 2s kiwîwîci-ispîhtisîmikwak
kiwî-wîci-ispîhtisîmikwak
êwîwîci-ispîhtisîmiskik
ê-wî-wîci-ispîhtisîmiskik
3p → 1p niwîwîci-ispîhtisîmikonânak
niwî-wîci-ispîhtisîmikonânak
êwîwîci-ispîhtisîmikoyâhkik
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyâhkik
3p → 21 kiwîwîci-ispîhtisîmikonawak
kiwî-wîci-ispîhtisîmikonawak
êwîwîci-ispîhtisîmikoyahkok
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyahkok
3s → 2p kiwîwîci-ispîhtisîmikowâwak
kiwî-wîci-ispîhtisîmikowâwak
êwîwîci-ispîhtisîmikoyêkok
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyêkok
4 → 1s niwîwîci-ispîhtisîmikoyiwa
niwî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa
êwîwîci-ispîhtisîmimit
ê-wî-wîci-ispîhtisîmimit
4 → 2s kiwîwîci-ispîhtisîmikoyiwa
kiwî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa
êwîwîci-ispîhtisîmimisk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmimisk
4 → 1p niwîwîci-ispîhtisîmikonâna
niwî-wîci-ispîhtisîmikonâna
êwîwîci-ispîhtisîmikoyâhk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
4 → 21 kiwîwîci-ispîhtisîmikonawa
kiwî-wîci-ispîhtisîmikonawa
êwîwîci-ispîhtisîmikoyahk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyahk
4 → 2p kiwîwîci-ispîhtisîmikowâws
kiwî-wîci-ispîhtisîmikowâws
êwîwîci-ispîhtisîmikoyêk
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyêk
Third person participants Independent Conjunct
3s → 4 wîwîci-ispîhtisîmêw
wî-wîci-ispîhtisîmêw
êwîwîci-ispîhtisîmât
ê-wî-wîci-ispîhtisîmât
3p → 4 wîwîci-ispîhtisîmêwak
wî-wîci-ispîhtisîmêwak
êwîwîci-ispîhtisîmâcik
ê-wî-wîci-ispîhtisîmâcik
4 → 5 wîwîci-ispîhtisîmêyiwa
wî-wîci-ispîhtisîmêyiwa
4 → 3s wîwîci-ispîhtisîmik
wî-wîci-ispîhtisîmik
êwîwîci-ispîhtisîmikot
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikot
4 → 3p wîwîci-ispîhtisîmikwak
wî-wîci-ispîhtisîmikwak
êwîwîci-ispîhtisîmikocik
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikocik
5 → 4 wîwîci-ispîhtisîmikoyiwa
wî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa
êwîwîci-ispîhtisîmikoyit
ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Speech act participants Independent
2s → 1s kikawîci-ispîhtisîmin
kika-wîci-ispîhtisîmin
2s → 1p kikawîci-ispîhtisîminân
kika-wîci-ispîhtisîminân
2p → 1s kikawîci-ispîhtisîminâwâw
kika-wîci-ispîhtisîminâwâw
2p → 1p kikawîci-ispîhtisîminân
kika-wîci-ispîhtisîminân
1s → 2s kikawîci-ispîhtisîmitin
kika-wîci-ispîhtisîmitin
1s → 2p kikawîci-ispîhtisîmitinâwâw
kika-wîci-ispîhtisîmitinâwâw
1p → 2s kikawîci-ispîhtisîmitinân
kika-wîci-ispîhtisîmitinân
1p → 2p kikawîci-ispîhtisîmitinân
kika-wîci-ispîhtisîmitinân
Mixed participants Independent
1s → 3s nikawîci-ispîhtisîmâw
nika-wîci-ispîhtisîmâw
2s → 3s kikawîci-ispîhtisîmâw
kika-wîci-ispîhtisîmâw
1p → 3s nikawîci-ispîhtisîmânân
nika-wîci-ispîhtisîmânân
21 → 3s kikawîci-ispîhtisîmânaw
kika-wîci-ispîhtisîmânaw
2p → 3s kikawîci-ispîhtisîmâwâw
kika-wîci-ispîhtisîmâwâw
1s → 3p nikawîci-ispîhtisîmâwak
nika-wîci-ispîhtisîmâwak
2s → 3p kikawîci-ispîhtisîmâwak
kika-wîci-ispîhtisîmâwak
1p → 3p nikawîci-ispîhtisîmânânak
nika-wîci-ispîhtisîmânânak
21 → 3p kikawîci-ispîhtisîmânawak
kika-wîci-ispîhtisîmânawak
2p → 3p kikawîci-ispîhtisîmâwâwak
kika-wîci-ispîhtisîmâwâwak
1s → 4 nikawîci-ispîhtisîmimâwa
nika-wîci-ispîhtisîmimâwa
2s → 4 kikawîci-ispîhtisîmimâwa
kika-wîci-ispîhtisîmimâwa
1p → 4 nikawîci-ispîhtisîmimânâna
nika-wîci-ispîhtisîmimânâna
21 → 4 kikawîci-ispîhtisîmimânawa
kika-wîci-ispîhtisîmimânawa
2p → 4 kikawîci-ispîhtisîmimâwâwa
kika-wîci-ispîhtisîmimâwâwa
3s → 1s nikawîci-ispîhtisîmik
nika-wîci-ispîhtisîmik
3s → 2s kikawîci-ispîhtisîmik
kika-wîci-ispîhtisîmik
3s → 1p nikawîci-ispîhtisîmikonân
nika-wîci-ispîhtisîmikonân
3s → 21 kikawîci-ispîhtisîmikonaw
kika-wîci-ispîhtisîmikonaw
3s → 2p kikawîci-ispîhtisîmikowâw
kika-wîci-ispîhtisîmikowâw
3p → 1s nikawîci-ispîhtisîmikwak
nika-wîci-ispîhtisîmikwak
3p → 2s kikawîci-ispîhtisîmikwak
kika-wîci-ispîhtisîmikwak
3p → 1p nikawîci-ispîhtisîmikonânak
nika-wîci-ispîhtisîmikonânak
3p → 21 kikawîci-ispîhtisîmikonawak
kika-wîci-ispîhtisîmikonawak
3s → 2p kikawîci-ispîhtisîmikowâwak
kika-wîci-ispîhtisîmikowâwak
4 → 1s nikawîci-ispîhtisîmikoyiwa
nika-wîci-ispîhtisîmikoyiwa
4 → 2s kikawîci-ispîhtisîmikoyiwa
kika-wîci-ispîhtisîmikoyiwa
4 → 1p nikawîci-ispîhtisîmikonâna
nika-wîci-ispîhtisîmikonâna
4 → 21 kikawîci-ispîhtisîmikonawa
kika-wîci-ispîhtisîmikonawa
4 → 2p kikawîci-ispîhtisîmikowâws
kika-wîci-ispîhtisîmikowâws
Third person participants Independent: ka- Independent: ta-
3s → 4 kawîci-ispîhtisîmêw
ka-wîci-ispîhtisîmêw
3p → 4 kawîci-ispîhtisîmêwak
ka-wîci-ispîhtisîmêwak
4 → 5 kawîci-ispîhtisîmêyiwa
ka-wîci-ispîhtisîmêyiwa
4 → 3s kawîci-ispîhtisîmik
ka-wîci-ispîhtisîmik
4 → 3p kawîci-ispîhtisîmikwak
ka-wîci-ispîhtisîmikwak
5 → 4 kawîci-ispîhtisîmikoyiwa
ka-wîci-ispîhtisîmikoyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Speech act participants Conjunct: ka- Conjunct: ta-
2s → 1s
2s → 1p
2p → 1s
2p → 1p
1s → 2s
1s → 2p
1p → 2s
1p → 2p
Mixed participants Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s → 3s
2s → 3s
1p → 3s
21 → 3s
2p → 3s
1s → 3p
2s → 3p
1p → 3p
21 → 3p
2p → 3p
1s → 4
2s → 4
1p → 4
21 → 4
2p → 4
3s → 1s
3s → 2s
3s → 1p
3s → 21
3s → 2p
3p → 1s
3p → 2s
3p → 1p
3p → 21
3s → 2p
4 → 1s
4 → 2s
4 → 1p
4 → 21
4 → 2p
Third person participants Conjunct: ka- Conjunct: ta-
3s → 4
3p → 4
4 → 5
4 → 3s
4 → 3p
5 → 4
FUTURE CONDITIONAL
Speech act participants
2s → 1s wîci-ispîhtisîmiyani
2s → 1p wîci-ispîhtisîmiyâhki
2p → 1s wîci-ispîhtisîmiyêko
2p → 1p wîci-ispîhtisîmiyâhki
1s → 2s wîci-ispîhtisîmitâni
1s → 2p wîci-ispîhtisîmitako
1p → 2s wîci-ispîhtisîmitâhki
1p → 2p wîci-ispîhtisîmitâhki
Mixed participants
1s → 3s wîci-ispîhtisîmaki
2s → 3s wîci-ispîhtisîmaci
1p → 3s wîci-ispîhtisîmâyâhki
21 → 3s wîci-ispîhtisîmâyahko
2p → 3s wîci-ispîhtisîmâyêko
1s → 3p wîci-ispîhtisîmakwâwi
2s → 3p wîci-ispîhtisîmatwâwi
1p → 3p wîci-ispîhtisîmâyâhkwâwi
21 → 3p wîci-ispîhtisîmâyahkwâwi
2p → 3p wîci-ispîhtisîmâyêkwâwi
1s → 4 wîci-ispîhtisîmimaki
2s → 4 wîci-ispîhtisîmimati
1p → 4 wîci-ispîhtisîmimâyâhki
21 → 4 wîci-ispîhtisîmimâyahko
2p → 4 wîci-ispîhtisîmimâyêko
3s → 1s wîci-ispîhtisîmici
3s → 2s wîci-ispîhtisîmiski
3s → 1p wîci-ispîhtisîmikoyâhki
3s → 21 wîci-ispîhtisîmikoyahko
3s → 2p wîci-ispîhtisîmikoyeko
3p → 1s wîci-ispîhtisîmitwâwi
3p → 2s wîci-ispîhtisîmiskwâwi
3p → 1p wîci-ispîhtisîmikoyâhkwâwi
3p → 21 wîci-ispîhtisîmikoyahkwâwi
3s → 2p wîci-ispîhtisîmikoyêkwâwi
4 → 1s wîci-ispîhtisîmimici
4 → 2s wîci-ispîhtisîmimiski
4 → 1p wîci-ispîhtisîmikoyâhki
4 → 21 wîci-ispîhtisîmikoyahko
4 → 2p wîci-ispîhtisîmikoyêko
Third person participants
3s → 4 wîci-ispîhtisîmâci
3p → 4 wîci-ispîhtisîmâtwâwi
4 → 5
4 → 3s wîci-ispîhtisîmikoci
4 → 3p wîci-ispîhtisîmikotwâwi
5 → 4 wîci-ispîhtisîmikoyici
IMPERATIVE
Local Immediate Delayed
2s → 1s wîci-ispîhtisîmin wîci-ispîhtisîmîhkan
2s → 1p