Something is happening now
ni-/ki- word ê-/kâ- word
I nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
you (one) kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
s/he ispîhtisîw ê-ispîhtisît
we nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
you and we kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
you (all) kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
they ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
someone ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
Command/Request
Right now
you (one) ispîhtisî
Something is happening now
ni-/ki- word ê-/kâ- word
I nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
you (one) kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
s/he ispîhtisîw ê-ispîhtisît
we nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
you and we kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
you (all) kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
they ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
someone ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
Something happened earlier
ni-/ki- word ê-/kâ- word
I nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
you (one) kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
s/he kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
we nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
you and we kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
you (all) kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
they kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
s/he/they (further) kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
Someone wants something to happen
ni-/ki- word ê-/kâ- word
I niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
you (one) kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
s/he wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
we niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
you and we kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
you (all) kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
they wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
s/he/they (further) wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
Something will certainly happen
ni-/ki- word
I nika-ispîhtisîn
you (one) kika-ispîhtisîn
s/he ka-ispîhtisîw
we nika-ispîhtisînân
you and we kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
you (all) kika-ispîhtisînâwâw
they ka-ispîhtisîwak
s/he/they (further) ka-ispîhtisîyiwa
For something to happen
ka- word ta- word
I ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
you (one) ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
s/he ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
we ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
you and we ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
you (all) ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
they ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
When something happens
I ispîhtisîyâni
you (one) ispîhtisîyani
s/he ispîhtisîci
we ispîhtisîyâhki
you and we ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
you (all) ispîhtisîyêko
they ispîhtisîtwâwi
s/he/they (further) ispîhtisîyici
Command/Request
Right now Later on
you (one) ispîhtisî ispîhtisîhkan
you and we ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
you (all) ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
1p nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
21 kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
2p kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
3p kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
4 kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
1p niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
21 kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
2p kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
3p wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
4 wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
1p nika-ispîhtisînân
21 kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
2p kika-ispîhtisînâwâw
3p ka-ispîhtisîwak
4 ka-ispîhtisîyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
2s ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
3s ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
1p ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
21 ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
2p ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
3p ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
4 ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
1p ispîhtisîyâhki
21 ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
2p ispîhtisîyêko
3p ispîhtisîtwâwi
4 ispîhtisîyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk

ispîhtisîw (Verb, VAI)

Something is happening now
ni-/ki- word ê-/kâ- word
I nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
you (one) kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
s/he ispîhtisîw ê-ispîhtisît
we nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
you and we kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
you (all) kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
they ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
someone ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
Command/Request
Right now
you (one) ispîhtisî
Something is happening now
ni-/ki- word ê-/kâ- word
I nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
you (one) kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
s/he ispîhtisîw ê-ispîhtisît
we nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
you and we kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
you (all) kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
they ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
someone ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
Something happened earlier
ni-/ki- word ê-/kâ- word
I nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
you (one) kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
s/he kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
we nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
you and we kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
you (all) kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
they kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
s/he/they (further) kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
Someone wants something to happen
ni-/ki- word ê-/kâ- word
I niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
you (one) kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
s/he wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
we niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
you and we kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
you (all) kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
they wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
s/he/they (further) wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
Something will certainly happen
ni-/ki- word
I nika-ispîhtisîn
you (one) kika-ispîhtisîn
s/he ka-ispîhtisîw
we nika-ispîhtisînân
you and we kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
you (all) kika-ispîhtisînâwâw
they ka-ispîhtisîwak
s/he/they (further) ka-ispîhtisîyiwa
For something to happen
ka- word ta- word
I ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
you (one) ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
s/he ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
we ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
you and we ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
you (all) ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
they ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
s/he/they (further) ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
When something happens
I ispîhtisîyâni
you (one) ispîhtisîyani
s/he ispîhtisîci
we ispîhtisîyâhki
you and we ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
you (all) ispîhtisîyêko
they ispîhtisîtwâwi
s/he/they (further) ispîhtisîyici
Command/Request
Right now Later on
you (one) ispîhtisî ispîhtisîhkan
you and we ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
you (all) ispîhtisîk ispîhtisîhkêk
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
1s nitispîhtisîn ê-ispîhtisîyân
2s kitispîhtisîn ê-ispîhtisîyan
3s ispîhtisîw ê-ispîhtisît
1p nitispîhtisînân ê-ispîhtisîyâhk
21 kitispîhtisînaw
kitispîhtisînânaw
ê-ispîhtisîyahk
2p kitispîhtisînâwâw ê-ispîhtisîyêk
3p ispîhtisîwak ê-ispîhtisîcik
4 ispîhtisîyiwa ê-ispîhtisîyit
X ispîhtisîniwiw
ispîhtisîniwan
ispîhtisînâniwan
ê-ispîhtisîhk
ê-ispîhtisîniwahk
ê-ispîhtisînâniwahk
PAST TENSE
Independent Conjunct
1s nikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyân
2s kikî-ispîhtisîn ê-kî-ispîhtisîyan
3s kî-ispîhtisîw ê-kî-ispîhtisît
1p nikî-ispîhtisînân ê-kî-ispîhtisîyâhk
21 kikî-ispîhtisînaw
kikî-ispîhtisînânaw
ê-kî-ispîhtisîyahk
2p kikî-ispîhtisînâwâw ê-kî-ispîhtisîyêk
3p kî-ispîhtisîwak ê-kî-ispîhtisîcik
4 kî-ispîhtisîyiwa ê-kî-ispîhtisîyit
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
1s niwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyân
2s kiwî-ispîhtisîn ê-wî-ispîhtisîyan
3s wî-ispîhtisîw ê-wî-ispîhtisît
1p niwî-ispîhtisînân ê-wî-ispîhtisîyâhk
21 kiwî-ispîhtisînaw
kiwî-ispîhtisînânaw
ê-wî-ispîhtisîyahk
2p kiwî-ispîhtisînâwâw ê-wî-ispîhtisîyêk
3p wî-ispîhtisîwak ê-wî-ispîhtisîcik
4 wî-ispîhtisîyiwa ê-wî-ispîhtisîyit
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
1s nika-ispîhtisîn
2s kika-ispîhtisîn
3s ka-ispîhtisîw
1p nika-ispîhtisînân
21 kika-ispîhtisînaw
kika-ispîhtisînânaw
2p kika-ispîhtisînâwâw
3p ka-ispîhtisîwak
4 ka-ispîhtisîyiwa
FUTURE/INFINITIVE
Conjunct: ka- Conjunct: ta-
1s ka-ispîhtisîyân ta-ispîhtisîyân
2s ka-ispîhtisîyan ta-ispîhtisîyan
3s ka-ispîhtisît ta-ispîhtisît
1p ka-ispîhtisîyâhk ta-ispîhtisîyâhk
21 ka-ispîhtisîyahk ta-ispîhtisîyahk
2p ka-ispîhtisîyêk ta-ispîhtisîyêk
3p ka-ispîhtisîcik ta-ispîhtisîcik
4 ka-ispîhtisîyit ta-ispîhtisîyit
FUTURE CONDITIONAL
1s ispîhtisîyâni
2s ispîhtisîyani
3s ispîhtisîci
1p ispîhtisîyâhki
21 ispîhtisîyahki
ispîhtisîyahko
2p ispîhtisîyêko
3p ispîhtisîtwâwi
4 ispîhtisîyici
IMPERATIVE
Immediate Delayed
2s ispîhtisî ispîhtisîhkan
21 ispîhtisîtân ispîhtisîhkahk
2p ispîhtisîk ispîhtisîhkêk

Loading recordings...

wîci-ispîhtisîmêw
  • ← √ispîhtisî- +  Verb +  Animate Intransitive +  Derived comitative +  Verb +  Transitive Animate +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular +  Goal: 3rd Person Singular/Plural (Obviative)
  • masinahikēwina →
Something is happening now
Speech act participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
you (one) → me kiwîci-ispîhtisîmin ê-wîci-ispîhtisîmiyan
I → you (one) kiwîci-ispîhtisîmitin ê-wîci-ispîhtisîmitân
Mixed participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
I → him/her niwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmak
you (one) → him/her kiwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmat
s/he/they (further) → me niwîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimit
s/he/they (further) → you (one) kiwîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimisk
Third person participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
s/he → him/her/them (further) wîci-ispîhtisîmêw ê-wîci-ispîhtisîmât
s/he/they (further) → him/her wîci-ispîhtisîmik
wîci-ispîhtisîmikow
ê-wîci-ispîhtisîmikot
Command/Request
Speech act participants Right now
you (one) → me wîci-ispîhtisîmin
you (one) → him/her wîci-ispîhtisîm
Something is happening now
Speech act participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
you (one) → me kiwîci-ispîhtisîmin ê-wîci-ispîhtisîmiyan
you (one) → us kiwîci-ispîhtisîminân ê-wîci-ispîhtisîmiyâhk
you (all) → me kiwîci-ispîhtisîminâwâw ê-wîci-ispîhtisîmiyêk
you (all) → us kiwîci-ispîhtisîminân ê-wîci-ispîhtisîmiyâhk
I → you (one) kiwîci-ispîhtisîmitin ê-wîci-ispîhtisîmitân
I → you (all) kiwîci-ispîhtisîmitinâwâw ê-wîci-ispîhtisîmitakok
we → you (one) kiwîci-ispîhtisîmitinân ê-wîci-ispîhtisîmitâhk
we → you (all) kiwîci-ispîhtisîmitinân ê-wîci-ispîhtisîmitâhk
Mixed participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
I → him/her niwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmak
you (one) → him/her kiwîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmat
we → him/her niwîci-ispîhtisîmânân ê-wîci-ispîhtisîmâyâhk
you and we → him/her kiwîci-ispîhtisîmânaw ê-wîci-ispîhtisîmâyahk
you (all) → him/her kiwîci-ispîhtisîmâwâw ê-wîci-ispîhtisîmâyêk
I → them niwîci-ispîhtisîmâwak ê-wîci-ispîhtisîmakik
you (one) → them kiwîci-ispîhtisîmâwak ê-wîci-ispîhtisîmacik
we → them niwîci-ispîhtisîmânânak ê-wîci-ispîhtisîmâyâhkik
you and we → them kiwîci-ispîhtisîmânawak ê-wîci-ispîhtisîmâyahkok
you (all) → them kiwîci-ispîhtisîmâwâwak ê-wîci-ispîhtisîmâyêkok
I → him/her/them (further) niwîci-ispîhtisîmimâwa ê-wîci-ispîhtisîmimak
you (one) → him/her/them (further) kiwîci-ispîhtisîmimâwa ê-wîci-ispîhtisîmimat
we → him/her/them (further) niwîci-ispîhtisîmimânâna ê-wîci-ispîhtisîmimâyâhk
you and we → him/her/them (further) kiwîci-ispîhtisîmimânawa ê-wîci-ispîhtisîmimâyahk
you (all) → him/her/them (further) kiwîci-ispîhtisîmimâwâwa ê-wîci-ispîhtisîmimâyêk
s/he → me niwîci-ispîhtisîmik ê-wîci-ispîhtisîmit
s/he → you (one) kiwîci-ispîhtisîmik ê-wîci-ispîhtisîmisk
s/he → us niwîci-ispîhtisîmikonân ê-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
s/he → you and us kiwîci-ispîhtisîmikonaw ê-wîci-ispîhtisîmikoyahk
s/he → you (all) kiwîci-ispîhtisîmikowâw ê-wîci-ispîhtisîmikoyêk
they → me niwîci-ispîhtisîmikwak
niwîci-ispîhtisîmikowak
ê-wîci-ispîhtisîmicik
they → you (one) kiwîci-ispîhtisîmikwak
kiwîci-ispîhtisîmikowak
ê-wîci-ispîhtisîmiskik
they → us niwîci-ispîhtisîmikonânak ê-wîci-ispîhtisîmikoyâhkik
they → you and us kiwîci-ispîhtisîmikonawak ê-wîci-ispîhtisîmikoyahkok
s/he → you (all) kiwîci-ispîhtisîmikowâwak ê-wîci-ispîhtisîmikoyêkok
s/he/they (further) → me niwîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimit
s/he/they (further) → you (one) kiwîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimisk
s/he/they (further) → us niwîci-ispîhtisîmikonâna ê-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
s/he/they (further) → you and us kiwîci-ispîhtisîmikonawa ê-wîci-ispîhtisîmikoyahk
s/he/they (further) → you (all) kiwîci-ispîhtisîmikowâwa ê-wîci-ispîhtisîmikoyêk
Third person participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
s/he → him/her/them (further) wîci-ispîhtisîmêw ê-wîci-ispîhtisîmât
they → him/her/them (further) wîci-ispîhtisîmêwak ê-wîci-ispîhtisîmâcik
s/he/they (further) → him/her/them (furthest wîci-ispîhtisîmêyiwa ê-wîci-ispîhtisîmâyit
s/he/they (further) → him/her wîci-ispîhtisîmik
wîci-ispîhtisîmikow
ê-wîci-ispîhtisîmikot
s/he/they (further) → them wîci-ispîhtisîmikwak
wîci-ispîhtisîmikowak
ê-wîci-ispîhtisîmikocik
s/he/they (furthest) → him/her/them (further) wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wîci-ispîhtisîmikoyit
Unspecified actor ni-/ki- word ê-/kâ- word
someone → me niwîci-ispîhtisîmikawin ê-wîci-ispîhtisîmikawiyân
someone → you (one) kiwîci-ispîhtisîmikawin ê-wîci-ispîhtisîmikawiyan
someone → him/her wîci-ispîhtisîmâw ê-wîci-ispîhtisîmiht
someone → him/her/them (further) wîci-ispîhtisîmâyiwa ê-wîci-ispîhtisîmimiht
someone → us niwîci-ispîhtisîmikawinân ê-wîci-ispîhtisîmikawiyâhk
someone → you and us kiwîci-ispîhtisîmikawinaw
kiwîci-ispîhtisîmikawinânaw
ê-wîci-ispîhtisîmikawiyahk
someone → you (all) kiwîci-ispîhtisîmikawinâwâw ê-wîci-ispîhtisîmikawiyêk
someone → them wîci-ispîhtisîmâwak ê-wîci-ispîhtisîmihcik
Inanimate actor
Something happened earlier
Speech act participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
you (one) → me kikî-wîci-ispîhtisîmin ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyan
you (one) → us kikî-wîci-ispîhtisîminân ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
you (all) → me kikî-wîci-ispîhtisîminâwâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyêk
you (all) → us kikî-wîci-ispîhtisîminân ê-kî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
I → you (one) kikî-wîci-ispîhtisîmitin ê-kî-wîci-ispîhtisîmitân
I → you (all) kikî-wîci-ispîhtisîmitinâwâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmitakok
we → you (one) kikî-wîci-ispîhtisîmitinân ê-kî-wîci-ispîhtisîmitâhk
we → you (all) kikî-wîci-ispîhtisîmitinân ê-kî-wîci-ispîhtisîmitâhk
Mixed participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
I → him/her nikî-wîci-ispîhtisîmâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmak
you (one) → him/her kikî-wîci-ispîhtisîmâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmat
we → him/her nikî-wîci-ispîhtisîmânân ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyâhk
you and we → him/her kikî-wîci-ispîhtisîmânaw ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyahk
you (all) → him/her kikî-wîci-ispîhtisîmâwâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyêk
I → them nikî-wîci-ispîhtisîmâwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmakik
you (one) → them kikî-wîci-ispîhtisîmâwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmacik
we → them nikî-wîci-ispîhtisîmânânak ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyâhkik
you and we → them kikî-wîci-ispîhtisîmânawak ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyahkok
you (all) → them kikî-wîci-ispîhtisîmâwâwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyêkok
I → him/her/them (further) nikî-wîci-ispîhtisîmimâwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimak
you (one) → him/her/them (further) kikî-wîci-ispîhtisîmimâwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimat
we → him/her/them (further) nikî-wîci-ispîhtisîmimânâna ê-kî-wîci-ispîhtisîmimâyâhk
you and we → him/her/them (further) kikî-wîci-ispîhtisîmimânawa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimâyahk
you (all) → him/her/them (further) kikî-wîci-ispîhtisîmimâwâwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimâyêk
s/he → me nikî-wîci-ispîhtisîmik ê-kî-wîci-ispîhtisîmit
s/he → you (one) kikî-wîci-ispîhtisîmik ê-kî-wîci-ispîhtisîmisk
s/he → us nikî-wîci-ispîhtisîmikonân ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
s/he → you and us kikî-wîci-ispîhtisîmikonaw ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyahk
s/he → you (all) kikî-wîci-ispîhtisîmikowâw ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyêk
they → me nikî-wîci-ispîhtisîmikwak
nikî-wîci-ispîhtisîmikowak
ê-kî-wîci-ispîhtisîmicik
they → you (one) kikî-wîci-ispîhtisîmikwak
kikî-wîci-ispîhtisîmikowak
ê-kî-wîci-ispîhtisîmiskik
they → us nikî-wîci-ispîhtisîmikonânak ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyâhkik
they → you and us kikî-wîci-ispîhtisîmikonawak ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyahkok
s/he → you (all) kikî-wîci-ispîhtisîmikowâwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyêkok
s/he/they (further) → me nikî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimit
s/he/they (further) → you (one) kikî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmimisk
s/he/they (further) → us nikî-wîci-ispîhtisîmikonâna ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
s/he/they (further) → you and us kikî-wîci-ispîhtisîmikonawa ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyahk
s/he/they (further) → you (all) kikî-wîci-ispîhtisîmikowâwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyêk
Third person participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
s/he → him/her/them (further) kî-wîci-ispîhtisîmêw ê-kî-wîci-ispîhtisîmât
they → him/her/them (further) kî-wîci-ispîhtisîmêwak ê-kî-wîci-ispîhtisîmâcik
s/he/they (further) → him/her/them (furthest kî-wîci-ispîhtisîmêyiwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmâyit
s/he/they (further) → him/her kî-wîci-ispîhtisîmik
kî-wîci-ispîhtisîmikow
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikot
s/he/they (further) → them kî-wîci-ispîhtisîmikwak
kî-wîci-ispîhtisîmikowak
ê-kî-wîci-ispîhtisîmikocik
s/he/they (furthest) → him/her/them (further) kî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-kî-wîci-ispîhtisîmikoyit
Someone wants something to happen
Speech act participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
you (one) → me kiwî-wîci-ispîhtisîmin ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyan
you (one) → us kiwî-wîci-ispîhtisîminân ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
you (all) → me kiwî-wîci-ispîhtisîminâwâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyêk
you (all) → us kiwî-wîci-ispîhtisîminân ê-wî-wîci-ispîhtisîmiyâhk
I → you (one) kiwî-wîci-ispîhtisîmitin ê-wî-wîci-ispîhtisîmitân
I → you (all) kiwî-wîci-ispîhtisîmitinâwâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmitakok
we → you (one) kiwî-wîci-ispîhtisîmitinân ê-wî-wîci-ispîhtisîmitâhk
we → you (all) kiwî-wîci-ispîhtisîmitinân ê-wî-wîci-ispîhtisîmitâhk
Mixed participants ni-/ki- word ê-/kâ- word
I → him/her niwî-wîci-ispîhtisîmâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmak
you (one) → him/her kiwî-wîci-ispîhtisîmâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmat
we → him/her niwî-wîci-ispîhtisîmânân ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyâhk
you and we → him/her kiwî-wîci-ispîhtisîmânaw ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyahk
you (all) → him/her kiwî-wîci-ispîhtisîmâwâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyêk
I → them niwî-wîci-ispîhtisîmâwak ê-wî-wîci-ispîhtisîmakik
you (one) → them kiwî-wîci-ispîhtisîmâwak ê-wî-wîci-ispîhtisîmacik
we → them niwî-wîci-ispîhtisîmânânak ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyâhkik
you and we → them kiwî-wîci-ispîhtisîmânawak ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyahkok
you (all) → them kiwî-wîci-ispîhtisîmâwâwak ê-wî-wîci-ispîhtisîmâyêkok
I → him/her/them (further) niwî-wîci-ispîhtisîmimâwa ê-wî-wîci-ispîhtisîmimak
you (one) → him/her/them (further) kiwî-wîci-ispîhtisîmimâwa ê-wî-wîci-ispîhtisîmimat
we → him/her/them (further) niwî-wîci-ispîhtisîmimânâna ê-wî-wîci-ispîhtisîmimâyâhk
you and we → him/her/them (further) kiwî-wîci-ispîhtisîmimânawa ê-wî-wîci-ispîhtisîmimâyahk
you (all) → him/her/them (further) kiwî-wîci-ispîhtisîmimâwâwa ê-wî-wîci-ispîhtisîmimâyêk
s/he → me niwî-wîci-ispîhtisîmik ê-wî-wîci-ispîhtisîmit
s/he → you (one) kiwî-wîci-ispîhtisîmik ê-wî-wîci-ispîhtisîmisk
s/he → us niwî-wîci-ispîhtisîmikonân ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
s/he → you and us kiwî-wîci-ispîhtisîmikonaw ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyahk
s/he → you (all) kiwî-wîci-ispîhtisîmikowâw ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyêk
they → me niwî-wîci-ispîhtisîmikwak
niwî-wîci-ispîhtisîmikowak
ê-wî-wîci-ispîhtisîmicik
they → you (one) kiwî-wîci-ispîhtisîmikwak
kiwî-wîci-ispîhtisîmikowak
ê-wî-wîci-ispîhtisîmiskik
they → us niwî-wîci-ispîhtisîmikonânak ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyâhkik
they → you and us kiwî-wîci-ispîhtisîmikonawak ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyahkok
s/he → you (all) kiwî-wîci-ispîhtisîmikowâwak ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyêkok
s/he/they (further) → me niwî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wî-wîci-ispîhtisîmimit
s/he/they (further) → you (one) kiwî-wîci-ispîhtisîmikoyiwa ê-wî-wîci-ispîhtisîmimisk
s/he/they (further) → us niwî-wîci-ispîhtisîmikonâna ê-wî-wîci-ispîhtisîmikoyâhk
s/he/they (further) → you and us kiwî-wîci-ispîhtisîmikonawa ê-w