PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s wanitipiskipayiw ê-wanitipiskipayik
3p wanitipiskipayiwa ê-wanitipiskipayiki
4s wanitipiskipayiyiw ê-wanitipiskipayiyik
4p wanitipiskipayiyiwa ê-wanitipiskipayiyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s wanitipiskipayiw ê-wanitipiskipayik
3p wanitipiskipayiwa ê-wanitipiskipayiki
4s wanitipiskipayiyiw ê-wanitipiskipayiyik
4p wanitipiskipayiyiwa ê-wanitipiskipayiyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-wanitipiskipayiw ê-kî-wanitipiskipayik
3p kî-wanitipiskipayiwa ê-kî-wanitipiskipayiki
4s kî-wanitipiskipayiyiw ê-kî-wanitipiskipayiyik
4p kî-wanitipiskipayiyiwa ê-kî-wanitipiskipayiyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-wanitipiskipayiw ê-wî-wanitipiskipayik
3p wî-wanitipiskipayiwa ê-wî-wanitipiskipayiki
4s wî-wanitipiskipayiyiw ê-wî-wanitipiskipayiyik
4p wî-wanitipiskipayiyiwa ê-wî-wanitipiskipayiyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-wanitipiskipayiw
3p ka-wanitipiskipayiwa
4s ka-wanitipiskipayiyiw
4p ka-wanitipiskipayiyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s wanitipiskipayiw ê-wanitipiskipayik
3p wanitipiskipayiwa ê-wanitipiskipayiki
4s wanitipiskipayiyiw ê-wanitipiskipayiyik
4p wanitipiskipayiyiwa ê-wanitipiskipayiyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-wanitipiskipayiw ê-kî-wanitipiskipayik
3p kî-wanitipiskipayiwa ê-kî-wanitipiskipayiki
4s kî-wanitipiskipayiyiw ê-kî-wanitipiskipayiyik
4p kî-wanitipiskipayiyiwa ê-kî-wanitipiskipayiyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-wanitipiskipayiw ê-wî-wanitipiskipayik
3p wî-wanitipiskipayiwa ê-wî-wanitipiskipayiki
4s wî-wanitipiskipayiyiw ê-wî-wanitipiskipayiyik
4p wî-wanitipiskipayiyiwa ê-wî-wanitipiskipayiyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-wanitipiskipayiw
3p ka-wanitipiskipayiwa
4s ka-wanitipiskipayiyiw
4p ka-wanitipiskipayiyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-wanitipiskipayik ta-wanitipiskipayik
3p ka-wanitipiskipayiki ta-wanitipiskipayiki
4s ka-wanitipiskipayiyik ta-wanitipiskipayiyik
4p ka-wanitipiskipayiyiki ta-wanitipiskipayiyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s wanitipiskipayiki
3p wanitipiskipayikwâwi
4s wanitipiskipayiyiki
4p wanitipiskipayiyikwâwi

wanitipiskipayiw (Verb, VII)

  • nêhiyawêwin : itwêwina / Cree : Words
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s wanitipiskipayiw ê-wanitipiskipayik
3p wanitipiskipayiwa ê-wanitipiskipayiki
4s wanitipiskipayiyiw ê-wanitipiskipayiyik
4p wanitipiskipayiyiwa ê-wanitipiskipayiyiki
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s wanitipiskipayiw ê-wanitipiskipayik
3p wanitipiskipayiwa ê-wanitipiskipayiki
4s wanitipiskipayiyiw ê-wanitipiskipayiyik
4p wanitipiskipayiyiwa ê-wanitipiskipayiyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-wanitipiskipayiw ê-kî-wanitipiskipayik
3p kî-wanitipiskipayiwa ê-kî-wanitipiskipayiki
4s kî-wanitipiskipayiyiw ê-kî-wanitipiskipayiyik
4p kî-wanitipiskipayiyiwa ê-kî-wanitipiskipayiyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-wanitipiskipayiw ê-wî-wanitipiskipayik
3p wî-wanitipiskipayiwa ê-wî-wanitipiskipayiki
4s wî-wanitipiskipayiyiw ê-wî-wanitipiskipayiyik
4p wî-wanitipiskipayiyiwa ê-wî-wanitipiskipayiyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-wanitipiskipayiw
3p ka-wanitipiskipayiwa
4s ka-wanitipiskipayiyiw
4p ka-wanitipiskipayiyiwa
PRESENT TENSE
Independent Conjunct
3s wanitipiskipayiw ê-wanitipiskipayik
3p wanitipiskipayiwa ê-wanitipiskipayiki
4s wanitipiskipayiyiw ê-wanitipiskipayiyik
4p wanitipiskipayiyiwa ê-wanitipiskipayiyiki
PAST TENSE
Independent Conjunct
3s kî-wanitipiskipayiw ê-kî-wanitipiskipayik
3p kî-wanitipiskipayiwa ê-kî-wanitipiskipayiki
4s kî-wanitipiskipayiyiw ê-kî-wanitipiskipayiyik
4p kî-wanitipiskipayiyiwa ê-kî-wanitipiskipayiyiki
FUTURE INTENTIONAL TENSE
Independent Conjunct
3s wî-wanitipiskipayiw ê-wî-wanitipiskipayik
3p wî-wanitipiskipayiwa ê-wî-wanitipiskipayiki
4s wî-wanitipiskipayiyiw ê-wî-wanitipiskipayiyik
4p wî-wanitipiskipayiyiwa ê-wî-wanitipiskipayiyiki
FUTURE DEFINITE TENSE
Independent
3s ka-wanitipiskipayiw
3p ka-wanitipiskipayiwa
4s ka-wanitipiskipayiyiw
4p ka-wanitipiskipayiyiwa
FUTURE/INFINITIVE
ka-Conjunct ta-Conjunct
3s ka-wanitipiskipayik ta-wanitipiskipayik
3p ka-wanitipiskipayiki ta-wanitipiskipayiki
4s ka-wanitipiskipayiyik ta-wanitipiskipayiyik
4p ka-wanitipiskipayiyiki ta-wanitipiskipayiyiki
FUTURE CONDITIONAL
3s wanitipiskipayiki
3p wanitipiskipayikwâwi
4s wanitipiskipayiyiki
4p wanitipiskipayiyikwâwi
wanitipiskipayiw
  • ← √wanitipiskipayi- +  Verb +  Inanimate Intransitive +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular
  • masinahikêwina →

More information about this word

  • ← Verb +  Inanimate Intransitive +  Independent +  Present +  Actor: 3rd Person Singular
  • masinahikêwina →